Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-02-04T17:39:11+02:00

1. Evde Bir Akşam Yemeği
Anneleri rahatsız olan İlayda, Melis ve Hikmet aileleri için bir akşam yemeği hazırlamaya karar verdiler. Yemek için ise patates kızartması, köfte ve salata hazırlamalarının uygun olacağını düşündüler. Ama önce yemek masasını ve odayı topladılar. Kitap ve defterlerini kaplarken oluşan küçük kağıt parçalarını temizlediler. Masayı sildikten sonra kuruladılar ve odayı havalandırdılar.
Şimdi sıra mutfakta yemek hazırlamaya geldi. Hikmet mahalle kasabına giderek güzel bir dana etini tercih etti. Kasap dana etini parçaladıktan sonra makinada çekilecek hâldeki parçalara ayırıp kyma çekme makinasına attı. Eti makinadan geçirdikten sonra güzelce paketleyip verdi. Hikmet daha önce iri parçalar halinde olan etleri kıyma olarak eve getirdi.

İlayda kıymayı köfte harcı ve sarımsak ile terbiye etti ve dinlenmesi için buzdolabına bıraktı. Melis salata malzemesini güzelce yıkadı ve sularının akması için bir süzgeç içerisine bıraktı. Suları süzüldükten sonra marulları ince ince doğramaya başladı. Doğradıkları marulları büyükçe bir kap içerisine aldı. Marulların doğrandıkça hacmi azaldı. Domatesleri ince ince kıymaya başladı. Aynı şekilde salatalık, havuç, soğan, maydanoz gibi salatada kullanacakları malzemeleri küçük parçalar haline getirdi.
İlayda buzdolabında dinlenmiş kıymayı çıkararak Melis’den bunları köfte büyüklüğünde parçalara ayırmasını rica etti. Melis köfteleri hazırlarken İlayda kızartma işlemine başlamak için önce bir tavaya az yağ dökerek yağın ısınmasını sağladı. Isınan yağın içerisine köfteleri bırakarak kızartma işlemine başladı. Köfteleri çevirerek yanmasını engelledi ve yeterli süre bekledikten sonra kızaran köfteleri büyük bir tabağa aldı. Aynı şekilde bütün köfteleri pişirdi. Bu sırada Melis patatesleri yıkadıktan sonra doğradı ve ablasının kızartması için hazırladı. Köfteleri bitiren İlayda patatesleri kızartmaya başladı. Kızartma işlemi bitince Melis salata sulanmasın diye daha önce eklemediği zeytinyağını, tuzunu ve limonunu sıkarak güzelce karıştırdı ve servise hazır hâle getirdi.
Hikmet bakkaldan aldığı ekmekleri ekmek tahtası üzerinde bıçakla dilimler hâlinde kesilecek biçime getirdi ve masaya götürdü. Babaları Hasan Bey, Hikmet ‘ten buzluktaki buz kalıpları ile soğuk su hazırlamasını rica etti. Hikmet buzluktan aldığı buz parçalarını sürahiye bıraktı. Sürahinin üzerini su ile doldurdu.
İlayda, annesinin daha önceden hazırladığı muzlu pudinglerin üzerine dökmek için cevizleri havanda dövdü. Küçük parçalar haline getirdiği cevizleri tatlının üzerine serpiştirdi. Artık yemek için herşey hazırdı. Hasan Bey eşine yardımcı oldu ve Ayşa Hanımı masaya getşirdi. Hep birlikte keyifli bir akşam yemeğini afiyetle yediler.
Hasan Bey meyve servisini kendisi yaparak eşi ve çocuklarına dilimlediği karpuzu sundu.

1 5 1