Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-02-05T09:05:21+02:00

Otrar, (Farab, Turar, Tarban veya Tutarband) Kazakistan'ın güneyinde şehir. Siriderya kıyısındaki Otrar'ın adı Moğol felaketiyle anılır. Burası, Türk ve İslam dünyasının en büyük filozofu Farabi'nin doğduğu şehirdi. Farab aslında bölgenin adıydı ve Otrar bu bölgenin merkeziydi. Oğuzeli'nin en önemli şehriydi. Cengiz Han tarafından yerle bir edilen Otrar'ın kalıntıları geniş bir alana yayılmaktadır.

Ayrıca, 1405'de Çin seferine çıkan Timur Otrar'da ölmüştür. Otrar vahası, arkeolojik kalıntıları, Orta Çağ yerleşim yerleri ve sulama yapıları ile 200 km² bir alanı kapsar.

2 3 2
2013-02-05T09:06:39+02:00

Tarihte birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Orta Asya'da, Türklerin izlerine rastlamak halen mümkün. Kazakistan'ın Türkistan kentinin bulunduğu ve Moğollar tarafından yıkılan dönemin en büyük ve en modern şehri olan Otrar kentinin kalıntıları gün yüzüne çıkarılıyor. Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan Otrar kentinin kalıntılarını ortaya çıkarmak için yapılan kazı çalışmaları, uzun zamandan beri devam ediyor.

Bugüne kadar yapılan kazılar sonucunda şehrin iskeleti ortaya çıkartıldı. Özellikle o dönemde şehir halkı tarafından kullanılan hamamların açık ve net bir şekilde tamamı meydana çıkarılmış durumda.

Kazaklar tarafından ziyaret edilen tarihi şehirde ortaya çıkan bulgular, Otrar şehrinin ne denli gelişmiş bir kent olduğunu gözler önüne seriyor.

Kazılar sonucu ortaya çıkarılan tarihi bulguların sergilendiği müzede ise Moğollar tarafından şehrin işgalinin temsili görüntülerinin yanı sıra 12. asırda Türklerin cam ve seramik işçiliğini çok geliştirmiş olduğunu, şehir için kanalizasyon borularının dahi kullanıldığını gösteriyor.

1 1 1