Cevaplar

2013-02-05T12:16:59+02:00

Duruma göre değişir... İşletim sistemi, donanım vs... durumlarıma göre değişir...

1 1 1
2013-02-05T12:19:12+02:00
bilgisayara hasar veren bir eylem. sık sık yapıldığında bilgisayarın çökmesiyle sonuçlanabilir. başlat-bilgisayarı kapat-kapat şeklinde kapatılması tercih edilmelidir.

*

kimi -hatta çoğu- zaman da annenizin/babanızın yapması durumunda çıldırmanıza, dellenmenize, soyunup koşmak istemenize sebep olabilir. -özellikle ergenlik döneminde- anneniz yemeğe çağırdığında gitmezseniz, uyu dediğinde uyumazsanız da bu olay sık sık tekrarlanır. 

baya önceden yaşadığım bir örneği de gözünüzde canlandırmak isterim.

dışarı çıkacaksınız fakat birkaç şarkı/film indiği için bilgisayarı açık bırakmışsınız, o orada iner geldiğimde de hazır olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. çünkü çok düşünceli(!) anneniz siz yokken bilgisayarı açık unuttuğunuzu düşünerekten önce bilgisayardaki çeşitli monitör-görüntü butonlarını, reset butonunu vs elden geçirdikten sonra başarılı olamayınca, çareyi fişi çekmekte bulur ve huzura erer. eve geldiğinizde film inmiştir, şimdi bi güzel izlerim diye hayaller kurarken bilgisayarın kapalı olduğunu görüp dumur olursunuz, bir hışımla mutfağa dalar, annenize sorarsınız:

+ anne ne oldu ya elektrik mi kesildi bilgisayar niye kapalı? -dumur-

- yok oğlum, sen açık unutmuşsun, ben de o kadar saat açık kalmasın diye kapiyim dedim. -büyük bir iş yaptığını sanmanın verdiği gurur ile- 

+ nası ya?! e sen anlamıyordun bilgisayardan, nasıl kapadın ki? -hala dumur-

- su tuşlara bastım (monitörün ayar tuşları ve reset tuşları), sonra olmayınca da fişi çektim. -göğsü kabarık ifade-

akabinde de evde bir hır gür...


*

şimdi laptop var tabi, gelse fişini çekse de nanik yapsam.

(kopush, 01.03.2009 21:49 ~ 21:49)

annelerin çocuklarını korumak (!) amacıyla sık sık yaptıkları eylem.

(cay kahve kola, 01.03.2009 23:53)

kapatmak olarak adlandırılması yanlış olan eylem. buna alternatif bilgisayarın muhtelif donanımını (power, anakart, harddisk vb) yenileme yolları demek daha doğru olur.

(karamürselli deli hamdi, 06.03.2009 12:23)

şahsımın bilgisayarı açıp bırakıp bina içinde dolaşmasından(kuzene falan çıkıyoruz) dolayı, babamın yaptığı eylem. kapamayı bilmez etmez, direkt fişi çeker. çoğu kez tekrarladı bunu, en sonunda sıkı bir fırça yedi şahsımdan ve kesti. onun dışında bilgisayarın başına bişi geldiğinde tamir masraflarını üstüne yıkabilirsiniz, zaten anlamaz, "senin yüzünden oldu hep,çekersen öyle fişten." diyerek bütün masrafları üstüne yıkabilirsiniz.*

(dörtyapraklıyoncanındördüncüyaprağı, 06.03.2009 12:27)

eğer ki bir kullanılan bilgisayar laptop ise sorun teşkil etmeyecek olan eylemdir.

(nerde eski bayramlar, 06.03.2009 12:31)

üzerinde bataryası olmayan bir notebook kullanılıyorsa sorun teşkil edecek eylemdir. ayrıca harddiskiniz bozulur mazallah yapmayın öyle şeyler ne gerek var.
1 5 1