Cevaplar

2015-06-28T19:04:37+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Öncelikle iyi akşamlar. 
      
         rönesans kelimesinin anlamı zaten italyanca olarak yeniden doğuş , baş kaldırış ve hatta papnın kısıtlanması anlamını taşımaktadır olaylar yaşandıktan sonra.
       
          -------  RÖNESANSIN BAŞLAMA NEDENİ NEDİR. ----- -       
                         VE NEDEN ROMADA BAŞLAMIŞTIR ? 
Rönesans dediğim gibi yeniden doğuş ve papnın kısıtlanması demektir anlamca. 
roma imparatorluğu mitolojisi ile yakın bir tarih ile başladığı düşünülen yunan mitolojisi birbirlerinin etkileşimi altında kalarak ilerllemeye hatta yenilikler göstermeye başlamıştır. yani romalı ressamlar ve yahudi romalı tarihçiler eserleri her iki tarafınkinide incelyerek şu kanıya varırlar. 


1- biz bu kada gelişme göstermişken neden daha fazla gelişmeyelim ?
2- yunanlılar neden bu kadar gelişti ?  
3- biz avrupanın atar damarıyız ve PAPA KİM OLUYORDA sanat olarak gelişmemize mani olur tanrı bile çalışın ve dünyaya güzellikler katın diye bizleri övmüşken neden papa engel koysun ne hakkı var ? 

bunlar rönesansın başlamasına neden olur. fakat biraz daha eskiye M.S 7 ile 8. hatta 10. yy gidecek olursak bu olayın kökeni ordan gelmektedir endülüs emevi devletinden yani ispanyayı ele geçiren emeviler sanatta dini engel koymadan herşeyde mimari ve heyekel dahil gelişirler ve avrupalılar ordan gelişme kıskançlığına başlarlar. 
      
          neyse tarihçiler ve romalı ressamlar bir ayaklanma başlatırlar ve bu ayaklanma 15. ile 16 yy arasında başlamıştır ve papnın skolastik düşüncesi ve hükmü düşürülerek egemen olan bir eşitlikçi demokratik ve parlementer bir düşünce ile eğitim öğretime hatta sanata olan ilgileri arttı.

şimdi kafanızda eminim kcaman bir  ????      takıldı. 

sorunuz : peki şimdi neden papaya hala hem kendi din adamları ve hayatta veya makanımında tutuyorlar ? 
cevap = çünkü papadan başka bir din adamları belirleyemezler , papa hristiyanlarda sembolleşmiş bir dini liderdir şöyle düşünürler : eğer papayı kaldırırsak düşmanımız olan dinlere muhtaç oluruz. 
   
 


0