Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-05T20:08:44+02:00
Inorganik bileşikler ile ilgili sorular   1-Su moleküllerinin hidrojen bağları ile birbirine bağlanarak bir arada kalmasını sağlayan kuvvete …………………..denir. 2-Suda çözündüğünde H iyonu veren maddelere ……………………………..denir. 3-İnsan vücudunda demir eksikliğinde ………………………………hastalığı oluşur. 4-………………….lar kırmızı turnusol kağıdını maviye çevirirler. 5-Canlıların temel bileşenlerini oluşturan su,tuz,asit,baz ve mineraller …………….. olarak adlandırılır. 6-İnsanlarda iyot eksikliğine bağlı olarak tiroit bezinin büyümesiyle ………………….. hastalığı ortaya çıkar. 7-Suyun ………………  yüksekliği vücuttan fazla ısının atılmasını sağlar. 8-PH  0 ‘ dan 7’ye doğru gidildikçe …………………………….azalır. 9-Asitler ve bazların tepkimeleri sonucunda ………………………oluşur. 10-Kanın PH değerini kandaki  ……………………………….ayarlar. DOĞRU YANLIŞ SORULARI 1-     Kalsiyum ve fosfor kemiğin yapısına katılır. 2-     Demir vücudumuzda görev alan minerallerden biri değildir. 3-     Fosfat molekülü DNA nın yapısına katılır. 4-     Su iklimler ve canlı çeşitliliği üzerinde etkili değildir. 5-     Bazlar sulu ortamda H iyonu verir. 6-     Dışarıdan aldığımız sodalar asit özelliğindedir. 7-     Asit ,su,baz ve protein inorganik bileşiklere örnektir. 8-     Sinirler işlevlerin düzenli devam etmesinde kalsiyum ve potasyum mineralleri görev alır. 9-     Potasyum eksikliğinde tiroit bezinin büyümesine bağlı olarak guatr hastalığı oluşur.   AŞAĞIDAKİ TABLOYA GÖRE SORULARI CEVAPLANDIRINIZ.
1-PROTEİNLER 2-MİNERALLER 3-ASİTLER 4-BAZLAR 5-KARBONHİDRATLAR 6-SU
  1-İnorganik bileşikler hangi numara ile gösterilmiştir?      2-İnsan vücudunda en çok bulunan madde hangi numaralı bileşiktir?      3-Yukarıdaki hangi maddeler sindirime uğramadan hücreye alınır?      4-Hangi maddelerin PH aralığı 0 ile 14 arasında yer alır?
4 4 4
2013-02-05T20:19:31+02:00

BUYUR:inorganik bileşikler ile ilgili sorular   1-Su moleküllerinin hidrojen bağları ile birbirine bağlanarak bir arada kalmasını sağlayan kuvvete …………………..denir. 2-Suda çözündüğünde H iyonu veren maddelere ……………………………..denir. 3-İnsan vücudunda demir eksikliğinde ………………………………hastalığı oluşur. 4-………………….lar kırmızı turnusol kağıdını maviye çevirirler. 5-Canlıların temel bileşenlerini oluşturan su,tuz,asit,baz ve mineraller …………….. olarak adlandırılır. 6-İnsanlarda iyot eksikliğine bağlı olarak tiroit bezinin büyümesiyle ………………….. hastalığı ortaya çıkar. 7-Suyun ………………  yüksekliği vücuttan fazla ısının atılmasını sağlar. 8-PH  0 ‘ dan 7’ye doğru gidildikçe …………………………….azalır. 9-Asitler ve bazların tepkimeleri sonucunda ………………………oluşur. 10-Kanın PH değerini kandaki  ……………………………….ayarlar.DOĞRU YANLIŞ SORULARI 1-     Kalsiyum ve fosfor kemiğin yapısına katılır. 2-     Demir vücudumuzda görev alan minerallerden biri değildir. 3-     Fosfat molekülü DNA nın yapısına katılır. 4-     Su iklimler ve canlı çeşitliliği üzerinde etkili değildir. 5-     Bazlar sulu ortamda H iyonu verir. 6-     Dışarıdan aldığımız sodalar asit özelliğindedir. 7-     Asit ,su,baz ve protein inorganik bileşiklere örnektir. 8-     Sinirler işlevlerin düzenli devam etmesinde kalsiyum ve potasyum mineralleri görev alır. 9-     Potasyum eksikliğinde tiroit bezinin büyümesine bağlı olarak guatr hastalığı oluşur.   AŞAĞIDAKİ TABLOYA GÖRE SORULARI CEVAPLANDIRINIZ. 
1-PROTEİNLER 2-MİNERALLER 3-ASİTLER 4-BAZLAR 5-KARBONHİDRATLAR 6-SU 
  1-İnorganik bileşikler hangi numara ile gösterilmiştir?      2-İnsan vücudunda en çok bulunan madde hangi numaralı bileşiktir?      3-Yukarıdaki hangi maddeler sindirime uğramadan hücreye alınır?      4-Hangi maddelerin PH aralığı 0 ile 14 arasında yer alır?

1 3 1