atatürk inkılaplarınıı; amaç sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirmek, gerekçelerini belirtmek, türk toplumuna katkılarını açıklayarak, inkılapların hangi alanda yapılmış olduğunu başlıklarla göstererek(siyasi,sosyal ve ekonomik,hukuk gibi..), her inkılabın katkılarını kendi görüş ve düşüncelerinizle belirterek( benin yorumum ve düşüncem başlığı altında)eklemeler yaparak bir rapor haline getiriniz. kronolojiye dikkat ediniz ,görsel materyallerle zenginleştiriniz

2

Cevaplar

2013-02-05T21:16:14+02:00

Türkiye’yi muâsır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartmak,Modern Avrupa devletleri ile Türkiye’yi bütünleştirmek,Osmanlı Devleti’nden kalmış ve halkın ihtiyaçlarına cevap vermeyen müesseselerin yerine çağdaş müesseseler kurmak,Türkiye’de milli egemenlik ilkesini yerleştirmek şeklinde sıralanabilir.Bahsedilen temel amaçları iyi anlayabilmek için bunların detaylı açılımlarını incelemek ve iyi irdelemek gereklidir.Şimdi sırasıyla bunlara bakalım:

0
  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-05T21:35:25+02:00

ilk önce atatürk ilkeleri öncesinde

Atatürk dünya ile ilişkilerimizi düzenli yürütmek için ölçü birimlerinde değişiklikler yaptı. Uzunluk ölçüsü birimi olarak arşın, endaze; ağırlık ölçüsü birimi olarak okka, dirhem gibi ölçüleri kaldırarak bugün kullanmakta olduğumuz ölçü birimlerini kabul etti. Yurdumuzda daha önce takvim Hicri takvime göre düzenlenmişti. Buna göre dünyanın kullandığı takvimle aramızda 580 yıl kadar bir farklılık vardı. 1 Ocak 1926 tarihinden sonra bizde de Miladi takvim kullanılmaya başlandı. Eskiden yurdumuzda ezani saat kullanılıyordu. Bu saat uygar ülkelerin kullandığı saate uymuyordu. Takvimde olduğu gibi saatler arasındaki bu uymazlık büyük karışıklıklara neden oluyordu. Bunları önlemek için takvimle birlikte bugünkü kullandığımız saat kabul edildi. Hafta tatili Cuma'dan Pazar gününe alındı. 

bence atatürk türklerin lideri.

0