Cevaplar

2013-02-06T17:41:32+02:00

ortalama 3-4 ay tasarruf sağlar

  3 hafta önce   senasibe Kaşif ŞİKAYETİM VARTeşekkür ederiz (0)      

Tasarruflu Ampuller

Dünyadaki enerji kaynakları gün geçtikçe tükenmektedir. Fosil kökenli yakıtların kullanımından havaya karbondioksit salındığından hava  kirlenmektedir.  Hava kirliliğini önlemek ve enerji tasarrufu yapmak için farklı projeler hazırlanmaktadır. Siz de enerji tasarrufuna katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için üzerinize düşen sorumluluklar nelerdir? Hangi  alanlarda tasarruf yapabilirsiniz? Yapılan çalışmalar evlerde kullanılan elektriğin %30’unu aydınlanma amaçlı kullanıldığını bulmuştur. Tasarrufflu ampuller gerçekten tasarrufflu mudur? Evimizde enerji kaybına engel olmak için halojen ve normal ampuller yerine tasarruflu ampullerin kullanılması ne kadar bir tasarruf  sağlar?

Aşağıdaki soruları dikkate alarak tasarrufla yapacağınız 1 yıllık kazancı hesaplayınız?

• Evinizde kaç ampul kullanıyorsunuz?

• Evinizdeki ampuller tasarruflu ampul mü?

• Odanızdaki ampul günde kaç saat açık kalıyor?

• Kullanılmayan ampullerin kapatılması sizce ortalama ne kadar tasarruf sağlar? Hesaplayınız.

• 1 kilo-watt elektriğin kaç lira olduğunu biliyor musunuz?

Normal ampullerin ve tasarruflu ampullerin 1 saatte harcadıkları enerji miktarlarını dikkate alarak 1 yılda yapılacak tasarruf miktarını hesaplayınız.

Fosil yakıtlardan 1 kilo-watt enerji üretimi için havaya 1,5 kilogram karbondioksit salınımı olmaktadır.  Yaptığınız tasarrufla kaç kilogram karbondioksit salınımını önlediğinizi hesaplayınız. Bulduğunuz sonuçları tablo ve grafiklerle gösteriniz.

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon konut vardır. Bulduğunuz sonuçlara göre ülkemizde ne kadar tasarruf yapılabileceğini hesaplayınız.*

         Matematik Uygulamaları dersinin müfredata girmesi nasıl önemli bir adım ise dersin işlevselliği de o derece de önemlidir. Burada öğretmenlerimizin gayreti sonucu belirleyecektir. Gösterilen samimi gayretlerinde gelecek nesillerin matematikle barışık olmalarında büyük etkisi olacaktır.

 en iyi seçersen  sevinirim arkadaşım

8 4 8