Cevaplar

2013-02-06T19:32:13+02:00
Ebeğin Anne Karnındaki Serüveni

Hıçkırıklar, tekmeler ve taklalar… Bebeğiniz, karnınızdayken bile sizinle iletişim kuruyor ve her hareketiyle bir şeyler anlatıyor !
16′ncı hafta, hamilelikte önemli bir kilometre taşıdır. Peki neden ? Çünki bir kaç hafta içinde bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını tekmelerinden ya da içinizde attığı taklalarından anlayabileceğiniz günlerin başlangıcıdır. Bebeğin

hareketlenmesiyle birlikte, ilk zamanlar karnınızın içinde bir kelebek uçuşuyormuş ya da kabarcıklar çıkıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Başlangıçta kendinizi biraz garip hissetseniz de, zamanla bu hareklerle ve minik kıpırdanmalarla, bebeğinizin ne anlatmaya çalıştığını anlayabileceksiniz.

Onu Gözlemleyin.

Haftadan haftaya bebeğinizin büyümesiyle birlikte siz de bir takımDaha fazla… değişiklikler yaşamaya başlayacaksınız. Gerçi vücudunuz zaten belli tepkilerle bu değişiklikleri yaşamaya başlayacak. Bebeğinizin yatış pozisyonu da size bir çok şey hakkında bilgi verir. Bazen öyle tekmeler ki, elini ya da ayağını tutabilirsiniz. Ayrıca neyin ne olduğunu, karnınızı hissederek de anlayabilirsiniz. Karnınızın önündeki gergin ve büyük alan bebeğinizin sırtını karnınıza yaslamış olduğunu

1 5 1
2013-02-06T19:33:29+02:00

Bebeklerin Anne Karnındaki Gelişimi

1. Ay

Annecim, bana hamile olduğunu öğrendiğin bu ilk ayımızda, senin ne kadar heyecanlı olduğunu hisseder gibiyim. Ben çok ufak olduğum için, ilk ultrasona girdiğinde birbirimizi göremeyebiliriz ama beni 
görmesen de şimdiden sevdiğini biliyorum. Bir sonraki ay beni biraz daha büyük görebilmen ve benim sağlıklı büyümem için senin çok iyi beslenmen gerekiyor. Bu ilk tanışmamızı saymıyorum.


2. Ay

Sizinle tanışmak mutluluk verici. Küçücük bir çizgi büyüklüğünde başlayıp, bir fasulye kadar büyüyeceğim bu ay içinde, kan hücrelerimin ve başımın oluştuğunu bilmelisin. Göz ve kulak yerlerimde belirmeye başladı. Kollarımın ve bacaklarımın oluşacağı yerlerde de küçük çıkıntılar oluştu. Senin için atacak kalbim ise gelişimini hala sürdürüyor. Bendeki bu 
gelişmeler, sende biraz yorgunluk ve ağrıya neden olabilir ama beni çok 
sevdiğin için bütün bunlara katlandığını biliyorum. Bana bol vitaminli taze yiyecekler yollamaya devam et. Gelecek sefere seni şaşırtacağım.


3. Ay

Sürpriz! Bu kadar çabuk büyümem sizi şaşırttı değil mi? Artık kemik ve kıkırdak dokularım oluşmaya başladı. Kollarım ve bacaklarım büyüdü. Beynim gelişti ve kalbimde de kan dolaşımı başladı. Minik kaslarım güç kazanmaya başladığından, hareket bile edebiliyorum. Annecim, güçlenmem için bol bol kalsiyum alma zamanın geldi.


4. Ay

Annecim, karnındaki ufak büyüklüğü hissedebiliyor musun? İşte o benim. 
Peki size el salladığımı görebiliyor musunuz? Ayrıca parmağımı da 
emebiliyorum. Boyum ise 10 santimetre civarında, yani fasulye büyüklüğü 
gerilerde kaldı. Gözlerim, kulaklarım ve dolaşım sistemim iyice gelişti. Ayrıca 5.ayımda size iki sürpriz birden yapacağım hazırlıklı olun.

5. Ay

Biliyor musunuz, ben artık kilo alıyorum ve bu ay vücudumda yağ depolamaya başlıyorum. Bu ayki sürprizlerimden biri, artık cinsiyetimi görebilirsiniz. İkincisi ise, anneme kendimi hissettirmem olacak, çünkü çok hareketli olduğumdan ara sıra ellerim ve ayaklarımla seni rahatsız 
edebilirim. İçerde beni hissetmen bakalım hoşuna gidecek mi? Annecim, yürüyüş 
yapmayı ve benim için bol kalsiyum almayı unutma. 

6. Ay

Annecim farkında mısın, 40 haftalık yolculuğun yarısını geçtik. Ben artık dokunabiliyorum, tat alabiliyorum ve işitebiliyorum. Senin dinlediğin müziği ben de dinleyebiliyorum. Senin sesini tanıyabiliyorum. Yediğin yemeklerin tadına varabiliyorum. Ayrıca benim saçlarım ve kaşlarım da oluştu. Boyumda ortalama 17-18 santimetreyi buldu. Kilom ise 700 gr. 
civarında. Akciğerlerim de gelişmeye başladı. İçerde yaptığım tüm hareketleri hissedebiliyor musunuz? Yakında daha güçlü tekmeler atmaya başlayabilirim haberiniz olsun.

7. Ay

Gözlerim iyice gelişti ve ayrıca size göz kırpabiliyorum. Sizleri görebilmek için öyle sabırsızlanıyorum ki. Anneciğim ben bu ay hızla büyümeye devam edeceğim. İçerde yer gittikçe daralıyor. Umarım hareket ederken sana çok rahatsızlık vermem. Vücudum artık orantılı ve kemiklerim hızla 
gelişiyor. Ayrıca benim artık tırnaklarım var.

8. Ay

Cildimin altında yağ depolanmaya başladığından cildim kırmızı renkten pembeye dönüşmeye başladı. Artık başaşağı duruyorum yani yavaş yavaş doğum pozisyonunu almaya başlıyorum. Bu arada çevremi de keşfetmeye başladım. Akciğerlerim ise gelişimini tamamlamaya başladı. Yaklaşık olarak boyum 40 santimetre ve kilom da 2000 gram civarında. Bağışıklık sistemimde gelişmiş durumda. 

9. Ay

Tüm organlarım gelişimini tamamladı. Yağ dokularım giderek arttığından kollarım ve bacaklarım bile tombul tombul oldular. Ağırlığım da 3000 gramı geçti. İçerde soluk alıp verme denemeleri de yaptım. Sanırım artık çıkmaya hazırım. Çok heyecanlıyım ve size kavuşmak için sabırsızlanıyorum.
Hazır mısınız, ben geliyorum!

0