Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-06T22:05:55+02:00

Bebeklerin gaz ve kabızlık sorunu nasıl giderilir
Bebeklerde gaz ve kabızlık sıkıntısı 
Bebeklerde kabızlık Tedavisi
Bebeklerde kabızlık kabızlığın nedeni


Bebeklerde İlk aylarda karşılaşılan gaz ve kabızlık sorunları son derece doğaldır. Özellikle yeni doğan bebeklerde bağırsakların tam gelişmemiş olması nedeniyle gaz sancısına sıkça rastlanır. Anne sütü ile beslenen bebekler için annenin beslenmesine dikkat etmesi, gaz yapacak gıdalardan kaçınması (lahana, karnıbahar, bakliyat, portakal, mandalina, limon, çiğ soğan, sarımsak, fındık) kısmen çözüm olabilir. Her beslenmeden sonra bebeğin gazını mutlaka çıkarmalısınız.

Bu dönemde nelere dikkat etmelisiniz?
Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Çünkü anne sütü bebeklerin sindirebilmesine en uygun, doğal besindir.
Bebeğinizi sakinleştirin, doğru şekilde beslediğinizden emin olun.
Her beslenmeden sonra gazını çıkartın.
Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın, daha kısa süreli beslenme, bebeğinizin hava yutarak gaz sancısı çekmesine sebep olabilir.
Bebeğinizi dar kıyafetlerle, üst üste giydirmeyin.
Mama hazırlarken hijyen kurallarına uyun.
Bebeği yan olarak veya karın üstü yatırın ve karın üstü yatırılırken sürekli gözetleyin.
Karnına ve ayaklarına ılık bezler koyun.
Sakin olduğu bir zamanda bebeğin karnına masaj yapabilirsiniz.
Bebeğe rezene çayı ve anason çayı verilebilirsiniz.

Kabızlığın Tedavisi için ne yapılmalı
Anne sütü ile beslenenlerde pek rastanmamasına rağmen, belirtiler görüldüğünde hemen doktora bildirilmelidir. Arasıra ortaya çıkan kabızlıklar beslenme alışkanlığının yeniden düzenlenmesi ile düzelebilmektedir.

Özellikle küçük bebeklerde bazı vücut egzersizleri fayda sağlayabilir (bebeğiniz dışkı zorluğu çektiği zaman sırt üstü yatırarak bisiklet çevirme hareketi yaptırmaya çalışın.). doktorun tavsiyesi olmadan kesinlikle hiçbir ilaç vermeyin.

0
2013-02-06T22:06:06+02:00
Bebek neden kabız olur?

Bağırsak hareketlerinin aşırı yavaşlığı sert ve kuru kakayla sonuçlanır. Başka bileşenler de soruna katkıda bulunabilir:

Kaka tutma. Çocuk tuvalete çıkması gerektiğini bilir ama canı yanacağı için bunu görmezden gelir; bazen de oyunu bırakamaz. Bazıları da ev dışında, başka tuvaletlerde rahat hissedemedikleri için kakasını tutar. Kaka hacimli ve kuruysa bağırsaklarda hareket etmesi daha da acı verir. 

Erken tuvalet eğitimi. Tuvalet eğitimi çok erken başlarsa bebek buna tepki verebilir. Bu dönem çocuk ve ebeveyn karşılıklı inatlaşırsa başta istemli olarak tutulan kaka bir süre sonra istemsiz yapılamaz hale gelebilir.  

Beslenme değişiklikleri. Lifli gıdaların az tüketilmesi, yeterince su - sıvı alınmaması kabızlık başlatabilir. Sıvı mamadan kuru yemeklere geçiş döneminde kabızlık yaygın.

Ani değişimler. Bebeğin gündelik yaşamında olağandışı gelişmeler (seyahat, hava sıcaklığı veya stres) bağırsakların çalışma düzenini bozabilir. Okula başlayan çocuklarda görülen kabızlık da benzer örneklerden.

İlaçlar. Bazı ilaçlar (mide ilaçları, antidepresanlar örneğin) kabızlığı daha da  kötüleştirebilir.

Süt alerjisi. Fazla inek sütü tüketmek veya süt alerjisi kabızlığa neden olabilir.

Ailenin sağlık geçmişi. Ailede kabızlıktan yakınan varsa bebekte kabızlık görülmesi büyük olasılık. Bunun nedeni aynı çevreyi paylaşmak veya genetik ortaklık olabilir.  

Sağlık sorunları. Nadiren de olsa bebekte kabızlık anatomik bozukluk işareti olabilir. Metabolizma faaliyetinde, bağırsakların çalışma düzeninde sorunlar kabızlıkla sonuçlanabilir. 

Bebeklerdeki kabızlığın risk faktörleri

Yeterince hareket etmeyen, lifli besin ve sıvı tüketimi düşük düzeyde, ilaç (antidepresan, mide ilacı) kullanması gereken bebeklerde kabızlık gözlemlenebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olanlarda, ailenin sağlık geçmişinde benzer sorun varlığında olasılık daha da yüksek. 

Erkek bebeklerde kız bebeklere oranla kabızlık daha yaygın. 

Kabızlık hafif kapsamlı rahatsızlıklardan kabul ediliyor. Uzun süreli kabızlıkta anüs çevresinde tahriş (anal füssür) görülebilir. Sindirim sisteminin çalışma düzeninde yavaşlık kolonda ve rektumda kaka birikmesine, bebeğin altına yapmasına (enkopresis) yol açabilir. 

Bebeklerdeki kabızlığa önlemler

Beslenme düzeninde yapılacak basit değişiklikler çözüme yardımcı olabilir:

Lifli gıdalar. Lif içeriği zengin besinler bebeğin sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için kritik önemde. Bebeğin alması gereken lif miktarı beden ağırlığıyla doğru orantılı: Kilo başına 0.5 gram lif. Bebek 7 kiloysa her gün 7 x 0.5 = 3.5 gram, çocuk 20 kiloysa 20 x 0.5 = 10 gram lif tüketmeli. Dikkat: toplam lif miktarı 35 gramı aşmamalı. 

Bebeğinize lifli besinler (tahıl, bakliyat, meyve, sebze) yedirebilirsiniz. Çok az lifli, hatta hiç lif içermeyen yiyecekleri (et, peynir, işlenmiş ürünler) azaltabilirsiniz. Mücadeleye yavaş adımlarla başlamaya dikkat etmelisiniz; tüketilen lif miktarını aniden arttırmak sindirim zorluklarına, şişlik ve gaz oluşumuna yol açabilir. 

Sıvılar. Sert ve kuru kaka çoğu zaman bebeğin yeterince sıvı alamadığını gösterir. Sütün fazlası da kabızlığa yol açabilir. 

Zaman. Çocuğu yemeklerden sonra, diyelim yarım saat içinde, tuvalete gitmeye teşvik edebilirsiniz. Bunu gündelik bir alışkanlık olarak benimsetirseniz bağırsaklar daha düzenli çalışabilir. 

Destek. Sonuçları alkışlamak yerine çabasını teşvik etmeniz önemli. Ikınıyor mu? Tebrik edin. Bu defa başardı mı? Ödüllendirin: Kitap olur, oyuncak olur. Yine altına mı yaptı? Asla ceza vermeyin. 

0