Cevaplar

2012-10-08T10:36:12+03:00

Türk dış politikasının son yıllarda sorun yaşayan ülkelerin arasında arabulucuk rolünü oynaması dünya kamuoyunca yakından takip ediliyor.

Türkiye, son dönemde tarihi bağları olduğu Balkanlar bölgesinde önemli hamleler yapmıştı. Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan arasında arabulucuk rolünü başarıyla yerine getiren Türkiye, bölgeye yaptığı kültürel ve ekonomik yatırımlarıyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kendisini Balkan bölgesinin bir parçası olarak tanımlayan Türkiye, Nisan'da Bosna ve Sırp devlet liderlerini İstanbul'da biraraya getirmişti.

Bölgeye yapılan ekonomik ve kültürel yatırımlar bölgede etkin olan ve etkinliğini kaybetmek istemeyen Avusturya tarafından da dikkatle takip ediliyor. Tarihte Balkanlarda hakimiyet sağlamak için Osmanlı İmparatorluğu ile defalarca savaşan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun mirasçısı olan Avusturya, Türkiye'nin bölgedeki hareketliliğini oldukça dikkatli izliyor.

Avusturya medyasında son günlerde bu güç mücadelesine geniş yer ayırmaya başladı. Türkiye'nin bölgedeki siyasi, ekonomik ve kültürel yatırımlarına geniş yer ayıran ülkenin saygın gazetesi Der Standard, Avusturyalı diplomatların Türkiye'nin Balkanlardaki hareketliliğinden rahatsız olduğunu yazdı.

Türkiye'yi 'yumuşak güç' olarak adlandıran gazete, Türkiye'nin bölgedeki politik reçetesinin 'saygı' ve 'yatırım' olduğunu belirtti. Haberde, Sırbistan’ın Viyana Büyükelçisi Milovan Bozinoviç'in, ''Türkiye, geleneklerimizden gelen bir yakınlığın tadını çıkarıyor. Sırbistan Osmanlı döneminden kalma güçlü geleneklere sahip ve biz bunları kayıp olarak değil bir gerçek olarak görüyoruz. Ülkemiz Balkanlardaki havayı düzeltmek için çalışan her ülkeyi olduğu gibi Türkiye'yi de selamlıyor.'' ifadelerine de yer veriliyor.

Bölgedeki en önemli yatırımcı ülke olan Avusturya'nın Türkiye'nin bu açılımlarına nasıl karşılık vereceği merakla bekleniyor.

0
2012-10-08T10:57:53+03:00

çimpe kallesinin fethi, edirnenin feth

0