Cevaplar

2013-02-07T14:03:29+02:00

KORKU:

 

 

   

 

İnsanoğlunun tanıştığı ikinci duygu korkudur. Her ne kadar psikoloji bilimi ile ilgilenenler ilk tanışılan duygunun korku olduğunu söyleseler de kanaatimce ilk tanışılan duygu sevgidir. Henüz anne karnındayken anne ve babasının sevgisini tatmış ve sevgilerine tepki vermiştir. Birçok meşakkatten sonra dünyaya gözlerini açan bebeğin çevresindeki insanlarca sevgi ile sarmalandığını görmüşüzdür. Bebeği dünyada karşılayan ilk şeyler anne sevgisi, sıcaklığı, merhameti ve baba şefkatidir. Böylesi bir ortamda bebek kendini güvende hisseder. Sonraki süreçlerde bu ilginin kaybolmasından dolayı korkular yaşar.

 

Yaşı ilerledikçe dünyanın, ebeveyni tarafından kendisine oluşturulan güven ortamı gibi olmadığını ve bu güvenlik duvarının ardında birçok korkulacak alanın olduğunu görür. Gördükçe korkuları artar ve çeşitlenir. Dış dünya olarak ifade ettiğimiz alanda sevgiden çok korkunun daha yaygın olduğunu tecrübe eder.

 


Bu manada insan psikolojisi birçok sevgi ve korkuyu barındırır. Korku muğlaklık durumudur. Korkularımız o kadar çok çeşitlidir ki; küçük bir çocuk isek anne ve babasız kalmaktan, karanlıktan, sokağa çıkmaktan ve okula gitmekten korkarız. Genç biri isek olumsuz davranışlarımız neticesinde ailemizden göreceğimiz tepkilerden, üniversitede başarısız olmaktan, sevgimizi sevdiğimize ifade etmekten, gelecekten, evlenmekten korkarız. Bir baba veya anne isek çocuklarımızın geleceğinden, yetiştirilmesinden, rızklarının temin edilmemesinden, evlenmelerinden korkarız. Yaşlı insanlar isek ele ayağa düşmekten, ölmekten, hesap vermekten korkarız

2 3 2
2013-02-07T15:23:59+02:00

Kıskançlık

 

İyi yanları: Kendimizi o konu hakkında geliştirmeye yarar.

Kötü yanları: O özelliğe sahip olmadığımız zaman kompleks olabilir ve ilişkileri kötü etkiler.

 

 

Özgüven

 

İyi Yanları : Cesareti artırır.Ortamlarda daha sosyal olmamızı sağlar.

Kötü Yanları : Her şeyi çok bildiğini zanneder.Bencilliğe dönüşebilir.

1 5 1