Cevaplar

2013-02-07T15:32:52+02:00

> Hesap makinelerinin hesaplayamayacağı çok büyük üslü fonksiyonların belli bir fonksiyona bölümünden kalanı polinomlar yardımıyla hesaplayabiliriz.
___>Polinomların (çok değişkenli terimler) dev baraj yapımlarında kullanılan anahtarlar olduğunu mühendislerin hemen hepsi bugün bilmektedirler.

 
5 4 5
  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-07T15:35:01+02:00

Matematiksel fizik fonksiyonları basit bir matematiksel düşüncenin, belirli bir problemin uzak yaklaşım teorisine nasıl dönüşeceğini çarpıcı bir şekilde gösterir. En eski örnek bir dairenin değişmez hareketlerini tanımlayan trigonometri fonksiyonlarıdır. Trigonometri, astronominin ve gemiciliğin bazı belirli problemlerine etkili bir şekilde değinir. Ama sin x ve cos x fonksiyonları aynı zamanda Fourier serisi teorisi ve Fourier integrallerinin de temelidir ve bu teorinin bilinen matematiksel ilgilerinden başlayarak, gezegenlerin hareketlerinin çözümlenmesi ile ilgili problemden çok daha sonra ortaya çıkan fiziğin birçok bölümüne uygulamaları vardır. Ama aslında trigonometrik fonksiyonların hepsi w=exp2i?z trigonometrik fonksiyonunun sayı-teorisini göstermez, z ve w değerlerinin ikisi de cebirsel sayılardır, ancak ve ancak z bir rasyonel sayı ise w`nin değeri bize, bir Abelian Galois grup içeren rasyonel sayıların aynen sonlu cebirsel büyüme yapısını verir.

2 5 2