Cevaplar

2013-02-07T20:35:51+02:00

1971 Bursa doğumlu oyuncunun Annesi Bursalı,Babası Bingöl KarlıovalıEmekli bir öğretmen olan Olgun Şimşek 

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olan Olgun Şimşek, tiyatroya Yılmaz Erdoğan - Demet Akbağ Tiyatrosu'nda sahnelenen Otogargara'da rol alarak başladı. Televizyonda İbo Show'da İbrahim Tatlıses'in pişekarı 'Güçlü' tiplemesiyle tanındı. 

Yılmaz Erdoğan'ın televizyonda yayınlanan Bir Demet Tiyatro'sunda 'Kudret' tiplemesiyle de popüler oldu. Televizyon dizileri Sihirli Ceket, Yedi Numara, Beşik Kertmesi ve Alacakaranlık'ta rol aldı… 

Sinemaya 1993 yılında Tersine Dünya adlı filmde küçük bir rolle başladı. Ardından Yer Çekimli Aşıklar (1995) adlı filmde oynadı. 1998 yılında rol aldığı Karışık Pizza'daki performansı ile 11. Ankara Film Festivali'nde 'Umut Veren Erkek Oyuncu' dalında ödül aldı… 

Son dönemlerde Yeşil Işık (2001) ve Yazı Tura (2004- 41.Antalya Film Festivali'nde 'En İyi Erkek Oyuncu' Altın Portakal Ödülü) aldı filmlerde rol aldı…
Sinema Filmleri ve TV DizileriFilm/Tiyatro/Dizi Adı Yılı Karakter Adı 

Tersine Dünya 1993 
Yer Çekimli Aşklar 1995 
Sihirli Ceket 1996 
Bir Demet Tiyatro (TV) 1997 Kudret 
Karışık Pizza 1998 
Yedi Numara (TV) 2000 Sabit 
Yeşil Işık 2001 
Beşik Kertmesi (TV) 2002 Ferdi 
Alacakaranlık 2003 Emir 
Yazı Tura 2004 Rıdvan 

OLGUN ŞİMŞEK İLE KISA BİR RÖPORTAJ:
En baştan başlayalım mı? Nerede doğuyorsunuz, nasıl bir ailede? 
- Yıl 1971. Orhaneli'nin Köyü'nde doğmuşum. Uludağ eteklerinde bir dağ köyü. bir köy... hanımı, babam ilkokul . Baba biraz da sürgüne müsait bir ... 


- Solcu mu yani? 
- Hem solcu, hem Alevi, hem de Kürt! 

- Üçü bir arada! 
- Evet, aynen. tarafı ise Türkmen. Aslında son zamanların popüler deyimiyle açılımın ta kendisiyim ben! 

- Bu kimliklerin büyümenizi mi sağladı aileniz, özgür mü bıraktı sizi? 
- Bunlar ama dikte etmezlerdi. Yaşananı olduğu gibi görebilen bir ben. Eğer biraz özgüvenim varsa babamdan bir şeydir; 'Kendin gibi ol, kendi fikirlerinle kendini ifade et, üç beş köşe yazarının lafıyla insanlardan olma,' derdi hep. 

- Kürt olduğunuz fazla bilinmiyor... 
- Bu bilinsin diye bir şey yapmıyorum çünkü, Kürt olduğum için başka türlü yürümüyorum. 

- Nasıl bir geçirdiniz peki? 
- Babam Kürt ve solcu olunca, 'dur bakalım nereye ' diye olmayacak şeyler geldi başına. de çalışmıyor, iki kardeşiz, dolayısıyla yokluk vardı hayatımızda. Çok paramız olmadı ama parayla ilgili açgözlü iştahlarım da olmadı hiç. Daha çok param olsun diye her sene çekmedim mesela! 

- Kaç yaşına kadar köyde yaşadınız? 
- Lise 1'de babam yine ufak bir sürgün yaşadı. Gittiğimiz yerde de lise yoktu. O sıralar, öğretmen okullarına yatılı alan bir vardı, o kontenjanla Adapazarı Harbiye Lisesi'ne gittim. Bir yıl okuyabildim. 

- Ne oldu? 
- Dinci ve faşist bir vardı. vermek yerine sıkboğaz etmek üzerine , 'onu yiyebilirsin bunu yiyemezsin, bunu seyredebilirsin, bunu seyredemezsin, sen neden o bakiyim' diyen bir zihniyet. Herkes kendi tarafına çekmeye çalışır seni. Yani olmayan tek şey ! 

- Bütün bunlarla karşı karşıyayken nasıl hayaller ? 
- 15 yaşımdaydım ve tek derdim, hayalim okumaktı. Bir taraftan da beri bir adamdım, girişken birisiydim... Bir ölçü peşinde olmuyorsunuz ya o zamanlarda; ne varsa elinizde, cebinizde ortaya çıkarıyorsunuz, insanlara 'ben de varım, boyum kısa ama vallahi çok bir insanım' deme ihtiyacı duyuyorsunuz. 

- Komik bir çocuk muydunuz? 
- Büyümüş de küçülmüş bir modeldim. Canım isterse komik oluyordum, canım isterse türkü söylüyordum. Şimdi de öyle biraz. Komiği de biliyorum, kötü adam da, ağlangaçlı olmayı da. Ama bunları istediğim zaman yapmayı seviyorum. Yani şakacı olabiliyorum ama çok şaka meraklısı birisi değilim! 

- Böyle küçük bir , dahası köyde büyürken, etrafında hiçbir rol model; yokken, insanın aklına nereden gelip yerleşiyor? 
- Aslında sizin çok derinlerinizde bir şey bu dediğiniz şey. İlerde tiyatrocu olacağınıza 10 yaşında karar vermiyorsunuz ama bir gün lisede tiyatro söz olduğunda en , en girişken, en fırlama insanlar aranıyor ya, onlardan birisi oldum ben de. 

- Yeteneğinizi seçildiğiniz an mı ettiniz yani? 
- Ben hiçbir şey etmedim, sadece yaptım. Başkaları etti. Kendimi ifade edebilmek için çırpınıyordum sadece... Mesela boyumun kısalığı benim için büyük problemdi, bana yumurta, süt, bal karıştırıp içirdiğini hatırlarım. 

- Ne olmak istiyordunuz? 
- Avukat ya da siyasetçi. Babama ve onun gibi pek çok insana haksızlıklar herhalde bu isteği yarattı. İyi ki olmamış, benden siyasetçi olmaz çünkü. 

- Niye olmasın? 
- (Düşünüyor) Aslında niye olmasın, evet. Ben istersem benden her şey olur. Fakat siyaset zor, çok öfkeli bir yer orası.

0