Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-08T14:09:33+03:00

Geçen Cuma gün İstanbul Esenyurt’ta Ardahan Kültür Evi tarafından “Ardahan’daki eğitim sorunu ve çözüm önerileri” konulu bir panel gerçekleştirildi. Esenyurt Nikâh sarayı salonunda gerçekleştirilen bu toplantıda Ardahan’daki eğitim sorunları ve çözüm önerileri enine boyuna masaya yatırıldı.

Panele işten biraz geç çıkabildiğim için haliyle bir saat kadar geç katıldım. Yolda giderken kesin ayakta kalacağımı, büyük bir katılım olacağından yer bulmakta güçlük çekeceğimi düşünürken, oraya vardığımda aksine çok küçük bir kalabalığın olduğunu görünce hayal kırıklığı yaşamadım değil. 100 kişiye yakın katılımcı Ardahan’ın en önemli sorunlarından biri olan eğitim konusunu tartışıp bununla alakalı nelerin yapılabileceğini müzakere ettiler. Panele 2 milletvekilimizin yanı sıra Esenyurt belediye başkanı Necmi Kadıoğlu, Ak parti İstanbul milletvekili Ardahanlı hemşerimiz Tülay Kaynarca ve bu paneli düzenleyen Ardahan Kültür Evi derneğinin başkan ve yöneticileri de hazır bulundu. Panelde önce Dernek başkanı tarafından Ardahan’daki sorunlar ve çözüm önerileri hakkında slâyt destekli bir sunum yapıldı. Bu sorunları size burada uzun uzadıya anlatmaya lüzum görmüyorum çünkü sorunlar hepimizin malumu bildiğimiz şeyler. Çözüm önerilerine gelince de birçoğu yine devletten beklenen uygulandığında ne kadar katkı sağlayacakları tartışılacak türden. Bundan 2 hafta önceki yazımda başarısızlığın suçlusu kim başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Üzerine bu panelin yapılması tevafuk oldu. Ve yine gördüm ki daha çok öğrenci dışı faktörler üzerinde duruluyor. Biz diğer konuların da payı olduğunu söyledik. Ama orada bir Allah’ın kulu da çıkıp demiyor ki; eskiden şartlar daha kötüydü o zaman siz nasıl okudunuz bu konumlara geldiniz? Elime mikrofonu alıp söyleyeyim dedim, ee bize sıra gelene kadar panel bitti zaten. Yani benim her zaman konusunu ettiğim sorun öğrencideki isteksizlik… Öğrencideki bu kafa yapısını değiştiremediğiniz sürece ona birebir özel ders de verseniz başarıyı sağlamayacaktır. Bunu bizzat yaşadığım için rahatça söyleyebiliyorum, o sistemin içinden gelmiş biri olarak.

Panelde dikkatimi çeken bir iki konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. Bilhassa iki milletvekilimizin birçok konuda olduğu gibi bu konuda da birbirlerine sahip çıkmaları ve söz konusu Ardahan olunca siyasi kaygılardan uzak, ortak bir payda da buluşup iktidarı da muhalefeti de ellerinden geldiğince seferber etmeye çalışmaları şahsen beni memnun etti. İki vekilimizi de samimi gördüm. Umarım bu dayanışma her alanda sağlanır. Çünkü Ardahan’ın birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı var. Zaman kavga etmek zamanı değil birlik zamanıdır. CHP Milletvekili Ensar Öğüt’ün samimi konuşmasının ardından kürsüye çıkan Ak parti milletvekili Orhan Atalay gerçekten birçok konuya ilişkin cesur açıklamalarda bulundu. En dikkatimi çeken şeyse Türkiye’nin bürokrasi engeli yüzünden birçok şeyi kaybettiğini ve bundan da en büyük zararı gören illerin başında da Ardahan’ın geldiği mecliste birçok bakan ve milletvekiliyle paylaştığını belirtmesi oldu. Panelde diğer ilgimi çeken noktaysa Ardahan’ın şuan ki eğitim kadrosunun başı ve personellerinin heyecanlı olması ve bir şeyler yapmak için gerçekten dik durmaları oldu. Ardahan milli eğitim müdürü Fikret Eteker, yaptığı konuşmada çok radikal kararlar alındığından ve hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağından bunun meyvelerini de önümüzdeki yıllarda toplanılacağından dem vurdu.

Hemen her fırsatta vurgulamaya çalıştığımız birlik çağrısı Cuma gecesindeki katılımda pek görünmese de yine de gelecek için umut verici oldu. Bizler, dünyanın kaderini bile bir kişinin değiştirebileceğine inanan insanlarız. O yüzden katılımın az olması her ne kadar üzüntüye sebebiyet verse de o salonda aklı başındaki insanlar düzenin değişmesi için yeter de artar bile. Hele hele kaz gecesi düzenlemekten öteye bir varlık gösteremeyen derneklerin istenilince farklı alanlarda da var olabileceklerinin en güzel kanıtlarından biriydi bu panel. En büyük temennimiz o ki ilerde Ardahan adı taşıyan tüm dernekler bir araya gelerek 3–4 gün süren büyük bir sempozyumun altına imza atarlar. Tabi yapılması gerekenlerden biri de bu çalışmaları olay yerinde yani Ardahan’da en güzel en faydalı bir şekilde gerçekleştirmek olacaktır.

1 1 1