Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-08T11:28:16+02:00

Okuma alışkanlığını kazandırmak ve kitap sevgisini artırmak için, her yıl kasım ayının ikinci pazartesi günü ile başlayan hafta, Dünya Çocuk Kitapları haftası olarak kutlanıyor. Gelin bu yıl Dünya çocuk kitapları haftasında çocuklarımıza yeni bir dünyanın kapılarını açalım.Onlara silah değil, kitap verelim 

Bu kutlamayı ilk kez 1917 yılında Amerikan izcilerininKitaplık Yöneticileri önermiş ve 1919 yılından itibaren kutlanmaya başlanmış. Ülkemizde ise 1947 yılında başlanmış. 

Bu anlamlı günün amacı şöyle özetleniyor; 


Çocuğun davranışlarını geliştirmesinde kahraman örnekler etkili olur 

Haber ’e konuşan Donusumkonağı.netten Psikolog Tuba Güngör ise kitapların, çocuğun zihinsel ve duygusal süreçlerinin gelişiminde önemli bir uyarıcı olduğunu vurguladı. Doğum sonrasındaki ilk altı yılın çocuğun zihinsel gelişiminin neredeyse tamamına yakınının oluştuğu dönem olduğunu belirten Güngör, bu yılların çocuk için hayati bir önem taşıdığının altını çizdi. Çocuk için kitabın önceleri bir oyuncak gibi olduğunu söyleyen Güngör, “Kitabın sayfalarını çevirmekten hoşlanır. Onun için önemli olan görselliktir. Hikayenin kendisinden çok resimleri önem taşır.” dedi. Güngör şunları söyledi: “Çocuklarda önemli olan bir diğer durumun ise model alma süreci. İlk başta çocuğun model aldığı davranışlarını taklit ettiği annesi yada babası iken bu zamanla hikaye kahramanlarına dönüşür. Çocuk öykünün kahramanlarıyla özdeşim kurar. Hikaye kahramanın her yaptığı doğrudur. Çocuk onu benimser ve öyle davranmaya çalışır. Bu, anne baba için avantajlı bir durumdur. çocuğun yapmak istemediği davranışları o hayal kahramanın yaptığını söylemek onu ikna etmeye yetecektir. Kabul etmediği bir davranışı sırf kitaptaki kahramana benzeyebilmek adına itiraz etmeden seve seve yapar.” 

Dünyayı insanlar olmadan düşünemezsek,insanları dakitapları olmadan düşünemeyiz. Peki kitaplar çocuklara neler katar? Hayatlarını nasıl değiştirir kitaplar çocuklarımızın? 

Psikolog Elif Can Gürsoy’a göre kitap okuyan çocuğun ilk önce sosyal yönü gelişiyor. Bununla birlikte çocuğun zekası gelişmeye başlıyor,kelime dağarcığı büyüyor ve Türkçe’yi daha iyi kullanıyor. 

Düşünmenin bilgi ile sağlanabilen bir süreç olduğunu belirten Psikolog Tuba Güngör ise, “Çocuk bildiği kadar düşünebilir. Bilginin desteklenemediği düşünceler sığ ve yalın kalır. Okuma alışkanlığı ile çocuk, bilgiye ulaşır ve düşünme yeteneği gelişir. Bu durum iletişim becerilerine de büyük katkı sağlar ona zihinsel kavramları anlama olanağını da katar.” şeklinde konuşuyor. 

Romanlar, öyküler, hikayeler, binlerce kitap… Çocuklarımıza kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz? 

Çocuklarımız için yaş grubuna dikkat ederek kitapseçmek gerektiğini vurgulayan Psikolog Elif Can Gürsoy, “Kitaplar çocukların anlayabileceği seviyede olmalı ve Kitabın sonunda çocuğun anlayabileceği bir mesaj olmalıdır.” diyor. 

Psikolog Tuba Güngör’e ise, “Kitabın içeriğinin yazıdan çok resim içermesine, az sayfalı olmasına, renkli ve büyük resimler içererek çocuğu görsel açıdan tatmin edebilmesine, 
kitap içeriğinin çocuğun gelişim sürecime uygun olarak seçilmesine, çocuğun hikaye üzerinde düşündüğünde hayata dair bir çıkarıma sahip olabilmesine, kitapiçeriğinin şiddet içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor. 

Çocuklarımız her kitabı okumalı mı yoksa zararlı kitaplar var mı diye soruyoruz psikologlarımıza.. 

Elif Can Gürsoy soyut kavramlar içeren kitapların çocukların okumaması gerektiğini, böyle kitapların çocukların kafalarını karıştırdığı görüşünde. 

Tuba Güngör ise şiddet içeren kitapların ve kitabın bitiminde bir anafikir çıkarılamaycak olanların okumasını uygun görmüyor. 

Haydi bu haftadan hepimiz kendimize bir pay çıkaralım ve çocuklarımıza silah değil, kitap verelim!

0
En İyi Cevap!
2013-02-08T11:37:18+02:00

kitaplar okadar geniştir ki gemi bile oralara gidemez çünkü kitabın anlattıkları hayal gücümüzde canlanır gemi ise sadece biyerleri gezmeye veya yük taşımaya yarar kitap hayal gücümüzü genişletmekle kalmaz bilgiler de verir böylece hem yeni şeyler öğreniriz hemde hayal ile gezmiş oluruz. en iyi seçsen...............

2 5 2