Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-02-08T12:07:49+02:00

Eski Türk Devletlerinde "Ordu Millet" geleneği vardır. Hakan aynı zamanda ordunun komutanıdır. Askerlik özel bir meslek sayılmaz ve paralı askerler bulunmazdı. Ancak ilk ve Ortaçağ'larda birçok Türkgenci Roma, Bizans,Abbasî halife ordularında ücret karşılığı hizmet görmüştür. Hayat tarzları, sporları,eğlenceleri, ve avlanmaları Türklerin askeri bir millet olmasını sağlamıştır. Savaş zamanında kadın-erkek eli silah tutan herkes askerdir. 
        Türk ordu teşkilatının temeli olan " onluk sistem" Mete Han tarafından kurulmuştur. Bu sistem Türk Devlet Teşkilatının da etki etmiş ve idarede kolaylık sağlamıştır. Türkler arasında ilk defa Mete " toprak ülkenin temelidir." diyerek vatanın kutsallığını ortaya koymuştur. Türk orduları çağın tekniğine uygun en etkili silahlarını kullanmışlardır. Türk ordusu atlı birlikten oluşur ve silah olarak; ok, yay, kılıç, mızrak, zırh kullanmışlardır.
      Türklerin savaş zamanında en çok çekindikleri husus, yağmur yağması ile yayların ıslanarak işe yaramaz hale gelmesi idi. Asya Hunlarından beri Bozkırlı Türklerin, gece seferinde "dolun ay" zamanı , yani açık havayı tercih etmişlerdir. Türk ordu teşkilatı Çin, Moğol, Bizans ordularını da etkilemiştir.

1 5 1
2013-02-08T12:08:26+02:00

aslında cok fazla bi değişim ollmamıştır ama en belirgin özelikleri kendi adlarına değilde milet adına caışmaardı dır bide arada düzenli orduya geçiş yaptılar bu düzenl ordu türklerin en onemli karararından biridir 

0