Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-08T14:45:56+03:00
 

7-8 cm büyüklüğündeki bir ipek böceği kendini hapsedeceği koza için tam 2 kilometre uzunluğunda iplik üretmektedir.Bir bebeğin doğumundan kısa bir süre sonra ayağa kalktığını, etrafındaki malzemeleri kullanarak kendisine bir yatak hazırladığını ve bu yatağa yattığını görseniz ne kadar şaşırırdınız değil mi?

İşte ipek böcekleri de yumurtadan çıkar çıkmaz insanı hayretlere sevk eden böyle bir işlemde bulunuyorlar. İlk iş olarak, salgıladıkları bir dala ip vasıtasıyla tutunurlar. Bu, kendileri için bir hamak gibidir. Sonra da salgıla-dıkları ipliklerle kendilerine bir koza örerler.Bir yıl bekleyen yumurtalar:İpek böceğinin hayatı beş defa ciddi değişikliklerden geçer. İlk önce sürekli dut yaprağı yeme dönemi vardır. 1.5 aylık bu süre zarfında 4-5 defa gömlek değiştirerek iyice büyürler ve 7-8 santim boya ulaşırlar. Aslında bundan önce birinci dönem olan yumurta süreci yaşanmıştır.

Haziran ayında yumurtalar bırakılır. Yumurtakışı geçirdikten sonra, ertesi yılın mayıs ayında ortalama 1,5 milimetre uzunluğundadır. Isının 20 derecede tutulması şartıyla bu yumurtadan on beş günün içerisinde minik ve kıllı bir tırtıl da dünyaya gelir. Bu tırtıl, çelimsiz görünmesine rağmen çok iyi bir dut yaprağı tüketicisidir. Mayıs başından haziran ortalarına kadar hiç aralıksız karnını doyurur.

5 5 5
2012-10-08T14:47:30+03:00

 

Tırtıl-Kelebek Koza-İpek Minicik bir böcek milyonlarca yıldır yeryüzünde bilinen en sağlam ipliği üretiyor. Bu böceğin yumurtaları bir yıl uyuyarak canlanmayı bekliyor yeni doğanları ise kısa sürede ilk ağırlığının 30.000 katına çıkarak mucizevi bir gelişim gösteriyor. Binlerce yıldır insanların "en güzel ve en narin" olarak değerlendirdikleri nadide kumaşların dokunduğu ipliği üretmek için kendini ördüğü bir kozanın içine hapsediyor. Bu süre içinde böceğin kendisi de bambaşka bir görünüm kazanarak bir mucizenin adını alıyor: İpek Böceği Mucizesi

Yumuşaklığı ve parlaklığıyla yüzyıllardır en çok tercih edilen kumaş olan ipek ipek böceği tırtıllarının ördüğü kozalardan yapılır. Bu mucizevi canlılar ilginç bir şekilde yalnızca dut yaprağı yerler. Dut ağacı yapraklarından başka hiçbir şeyle beslenmezler.

İpek böceği tırtılları gelişimlerini tamamlayınca kelebek olmak için koza örmeye başlarlar. Sonunda da kendilerini bu incecik ipek ipliklerden örülmüş kozalarına hapsedip uykuya dalarlar. Önce görünürde yalnızca minik bir tırtılla başlayan bu sürecin sonunda tırtıl kaybolurken ortaya ipekten örülmüş bir koza ile bir kelebek çıkmaktadır.


6 2 6