Cevaplar

2013-02-08T16:25:39+02:00

"Öğrenin, öğrenin çocuklar! Bilgi demek başarı gücü demektir. Bilgi demek özgürlük demektir! Yetenek, mutluluk getirir. Gözünüzü açın ve şu güzel dünyaya bir bakın! Gözünüzü iyice açın! Sadece kırpmakla yetinmeyin! Sabahleyin mahmurlaşan gözlerinizi yıkayacağınız suyu biliyorum ben! Bu, yaşama sevincidir! Bu, 'Bugün iyi bir çocuk olacağım!' diyebilecek iyi niyetli ve taptaze bir iradedir! Ama bunu her gün ve her sabah tekrarlayacaksınız!"

Yaşadıkları gemi kazasından sağ kurtulan bir aile okyanusun ortasında sığınacak bir ada bulup burada yeni bir hayat kurar. Çocuklar bu kitabı okurken bu çalışkan ailenin hayatta kalma mücadelesine tanıklık edecekler, bir yandan da doğa ve yaşamla ilgili birbirinden ilginç bilgiler edinecekler. Kitabın yazarı, Jean Jacque Rousseau'nun öğretileri doğrultusunda çocuklara ahlaki değerleri eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlamıştır. 

7 4 7
2013-02-08T16:25:40+02:00

19. yüzyılda Yeni Gine'ye gitmek üzere yola çıkan İsviçreli bir aile, bindikleri yelkenli geminin Pasifik Okyanusu'nun ortasında fırtınaya tutularak kayalara bindirmesi ve parçalanarak batması üzerine kendilerini civardaki ıssız bir tropik adada bulurlar. Kimsenin oturmadığı anlaşılan bu yemyeşil ada görünüşte çok bereketli durmaktadır. Anneleri (Dorothy McGuire) bu ıssız adada mahzur kalmaktan pek hoşnut değildir, ancak baba (John Mills) ve üç çocukları (James MacArthur, Tommy Kirk ve Kevin Corcoran) bu adada kendilerine yeni baştan bir hayat kurma fikrine bayılırlar. Adeta tam da aradıkları maceraya kendiliğinden kavuşmuş gibidirler. Hamarat Robinsonlar hiç vakit kaybetmeden kendilerine bir ağaç ev yapıp içini imkânlar elverdiğince her türlü konforla donatmayı başarırlar. İhtiyaçları olan her şeyi henüz tam olarak denizin dibine gitmemiş olan yelkenliden getirirler.

Mutlu günler bir müddet sonra sona erer, şimdi bir gemi kaptanının kızı olan Roberta (Janet Munro) ortaya çıkmıştır, ancak Roberta, Kuala (Sessue Hayakawa)'nın liderliğindeki bir grup zalim korsan tarafından kaçırılıp tutsak edilmiştir. Robinson ailesi kendi pratik buluşları olan birçok derme çatma bubi tuzaklarını da kullanarak korsanları yenilgiye uğratırlar ve Roberta'yı kurtarırlar.

14 4 14