Cevaplar

2013-02-09T19:09:21+02:00

KÜÇÜKLERİ SEVME
Küçüklerimize merhamet ve sevgi göstermeliyiz. Çünkü bu onların ruh sağlığının korunmasında zekâ ve karakterlerinin gelişmesinde önemli bir ihtiyaçtır. Dinimiz, yarının büyükleri olacak çocuklarımızı sevmeyi, onlara merhamet etmeyi ve en iyi şekilde eğitmeyi emretmiştir. Çünkü çocuklarını eğitmeyen onlara iyi ahlak kazandırmayan toplumlar geleceğe umutla bakmazlar. Her hal ve hareketiyle bize örnek olan Peygamberimiz de: “Küçüklerine merhamet etmeyen büyüklerine saygı göstermeyen bizden değildir.” buyurarak küçüklerimizi sevmeyi onlara merhamet göstermeyi emretmiştir. Kendisi de çocukları çok sever onlarla ilgilenir onların başlarını okşar ve gerektiğinde çeşitli hediyelerle onları sevindirirdi.
İnsanlara yaşarken değer verdiğimizi göstermek, küçükleri sevmek ve kimsenin kalbini kırmamaya çalışmak, tatlı dil ve güler yüzle onların gönlünü almak ne güzel bir davranış değil mi?

4 3 4
2013-02-09T20:26:14+02:00

küçükleri sevmek herkesin yapabileceği bir iş değildir .bunu ancak sevebilen ve saygılı biri yapabilir .bir düşünün siz küçüklere sevgi gösterirseniz büyüyünce oda başka birine sevgi gösterir .hayat ilk sizin sonra onların elinde  .sevgi bir bağdır .senden küçüğe küçüğünde başka birine. böyle böyle hayat sevgiyi tanır .şimdi sen kalkıp küçüğe şiddet gösterirsen oda yarın bir gün başka bir küçüğe şiddet gösterir .şiddet böylece büyümüş olur ancak sevgi zorlada olmaz çünkü sen asla birine bu küçükte olsa büyükte olsa zorla kendini sevdiremessin ki öyle de bir  hakkın yok zaten  uzun lafın kısası dünya sizin ve küçüklerin elinde sevgi sizden küçüğe küçükten başka birine gider bunu hatırlayıp küçüklere sevgi gösterin 

 

 

 

 

BUNU BAŞKA YERDE BULAMASSIN ÇÜNKÜ BU BENİM KENDİ DÜŞÜNCEM BİR YARARIM OLDUYSA NE MUTLU BANA :D

2 5 2