Cevaplar

2013-02-09T22:02:08+02:00

BİLİMLE İLGİLİ YAZI

 

Bilim, farklı tanımlamalarla ifade edilebilen bir kavramdır. Genel olarak bilimin tanımlanması şu şekildedir: "Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak yasalar çıkarmaya çalışan düzenli bilgi. 

Bilimin asıl uğraş alanı doğa olaylarıdır. Yalnızca fiziksel olguları değil, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel gibi bilgi alanlarının hepsi doğa olaylarıdır. 
Özetle, insanla ve çevresiyle ilgili olan her olgu bir doğa olayıdır. İnsanoğlu, bu olguları bilmek ve kendi yararına yönlendirmek için var oluşundan beri tükenmez bir tutkuyla ve sabırla uğraşmaktadır.

Bilim, yüzyıllar süren bilimsel bilgi üretme sürecinde kendi niteliğini, geleneklerini ve standartlarını koymuştur. Bu süreçte, çağdaş bilimin dört önemli niteliği oluşmuştur: Çeşitlilik, süreklilik, yenilik ve ayıklanma.

 

BİLİMLE İLGİLİ İLGİNÇ BİLGİ 

 

İnsanın kaşlarını yukarı kaldırabilmesi için 30 kasını harekete geçirmesi gereklidir.

Kibrit kutusu büyüklüğünde bir altın inceltilerek bir tenis kortu büyüklüğüne getirilebilir.


Dönem dönem bazı göllerin ve eski su birikintilerinin içinden baloncuklar çıktığı görülür. Bunlar aslında metan gazıdır. Çamur altındaki çürümüş bitki ve ölü hayvanlarından vücutlarından oluşur ve belli bir miktarda biriktiğinde su yüzüne çıkar.

Sonsuza kadar devam eden pi sayısının bir milyarıncı rakamı 9’dur.

Bir insanın beynindeki hafıza merkezi bir mercimeğin yarısı boyutundadır.

Venüs'ün atmosferinde ağırlıklı karbondioksit bulunduğundan sera etkisi oluşup tüm sıcağı depolar ve böylece Venüs Merkür'den daha sıcak bir hale gelir.

1949 yılındaki ileri görüşlü bilim adamları gelecekte bilgisayarların 5 tondan daha ağır olmayacağını iddia ediyorlardı.

Eğer 8 yıl 7 ay ve 6 gün boyunca bağırırsanız yaratacağınız ses enerjisi bir fincan kahve ısıtmaya yeterli olacaktır.

İlk teleskobu 1608'de Hans Lippershey isimli bir Hollandalı geliştirdi. Ancak teleskobu geceleri gökyüzünü incelemek için kullanılan ilk kişi İtalyan Galileo'dur.

Standart 1.5 voltluk kalem pilin uzunluğu 5 cm.dir.

 

BİLİMLE İLGİLİ HABER

 

Beyaz ekmek ile tam buğday ekmeği arasında yüzde 45-85 oranında vitamin ve mineral farkı bulunuyor.

 

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Saniye Şen Şen ekmekteki kepek oranının artırılmasının son derece yararlı olduğunu söyledi.
 
Birçok vitamin ve mineralin, buğdayın kepeğiyle dışarıya atıldığını anlatan Şen, ruşeymi de (buğday özü) alınmış buğdayın unlaştırılarak şeker deposu haline getirildiğini kaydetti.
 
Şen, basit şekerle şişmanlık ve kanserin ilişkisinin yıllardır bilindiğini, ekmek aracılığıyla vücuda alınan basit şekerle karaciğerin yağlandığını, vücutta insülin direncinin geliştiğini ifade etti. Kepek oranı artırılan ekmekte bir sonraki aşamanın, doğal bir şekilde öğütülen buğday kullanımı olması gerektiğini bildiren Şen, şöyle devam etti:
 
"Buğdayın içindeki ruşeymi, kar amaçlı yaklaşımla ekmeğin raf ömrü uzasın diye çıkarıyoruz. Ruşeymin içinde DNA’ların dizaynında etkisi olan maddeler, vitaminler ve Amerikalıların kalp hastalarına reçete ettiği, güzellik kremlerine katılan ’Koenzim Q10’ var. O yüzden tahılların, ekmeğin raf ömrünü kısaltacak diye insan için en yararlı ruşeym ayrılmadan öğütülmesi lazım. Beyaz ekmek ile tam buğday ekmeği arasında yüzde 45-85 oranında vitamin ve mineral farkı var. Üstelik buğdayın ruşeymi çıkartıldığında vitamin kaybı daha da çoğalıyor."

1 1 1
2013-02-10T00:20:18+02:00

ingilizce demiş arkadaş bakarsan :D............................

0