Cevaplar

2013-02-09T22:26:35+02:00

KİTAP OKUMANIN YARARLARI

1-Kitap Okuma Bir İlaçtır:
2-Kitap Okuma Hayatı Sevdirir
3-Kitap Okuma Düşünceleri Olgunlaştırır Okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.
4-Kitap Okuma Stresi Azaltır
5-Kitap Okuma Zihni Açar, Hantallıktan Kurtarır
6-Kitap Okuma Güzel Görmemizi Sağlar
7-Kitap Okuma Bizi ‘Bir Bilen” Yapar
8-Kitap Okuyanın Güvenilir Bir Çevresi Oluşur
9-Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.
10-Anlama gücümüzü ve konuşma yeteneğimizi kuvvetlendirir.
11-Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar.
12-Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimizi yükseltir.
13-Dünyaya bakış açımızı değiştirir.
14-Toplumsal ilişkilerimizin kalitesini artırır.
15-0kul hayatındaki başarıları pekiştirir,
16-Hayal gücümüzü geliştirir.
17-Okumak haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli kılar.

1 5 1
2013-02-09T22:26:55+02:00

Bir insanın kelime hazinesi ne kadar genişseanlayışı o kadar yüksektirBir öğrenci tarihle ilgili birkaç romanokumuşsa sonraki zamanlardatarihi içerikli konuşmalar olduğunda konu ile ilgili terimleri hemen kavrayacaktır.Bunun yanındaşu da unutulmamalıdır ki insan hangi organını çalıştırırsa o organı gelişirkuvvetlenirGüreş yapanınensesi kalınlaşırbasketbol oynayanın boyu uzar, halter kaldıranın pazıları gelişirKitap okuyanın da beyni gelişir.Gelişen beyin her şeyi daha çabuk kavrarBir Japon eğitimci şöyle bir deney yapar‘Otuz öğrenciye bir ay boyuncamatematik dersi verdirirSonunda sınav yapar öğrenciler eşittirÖğrencileri ikiye ayırırBir gruba kitap okuturdiğergruba spor yaptırırBir ay sonra bunları aynı sınıfta toplayarakkimyadan ilk defa gördükleri bir konuyu anlatırDerssonunda sınav yaparkitap okuyanların çoğunluğu spor yapanlara oranla daha başarılıdır.
Bu deneyin sonucunda kitap okumanın önemini bir kez daha kavrıyoruz. Her kitap insanın dağarcığında onlarca kelime bırakır. Demek ki çok kitap okuyanın başarılı olma şansı, daha yüksektir. İdeal olan haftada bir kitap bitirmektir. Ama hiç olmazsa ayda bir kitap mutlaka okunmalıdır.

0