Cevaplar

2013-02-10T11:16:42+02:00
Cinsel Sağlık Domuz Gribi Erkeklerde Cinsel Sağlık Genel Sağlık Bilgileri Hastalıklar Hayvan Isırma ve Sokmaları Kadınlarda Cinsel Sağlık Kalp Hastalıkları Kanamalar Kırıklar Yanıklar Yaralar Zayıflamak ve Diet Programları Zehirlenmeler Arsiv Ağustos 2010 Nisan 2010 Mart 2010 Ocak 2010 Aralık 2009 Kasım 2009 Ekim 2009 Eylül 2009 Baglantilar Yönetim XHTML RSS Yorumlar RSS Çocuklarda Ani Fenalaşma

Çocuklarda âni fenalaşmalar sık mı görülür?

Evet, inanıldığının aksine çocukların sık sık fenalaştıkları görülür. Küçük çocuklarda bu oran daha yüksektir. Fenalık, herhangi bir anda kendini gösterebilir: Oynarken, ev ödevlerini yaparken, yemek yerken veya uyurken. Bu gibi çocukların yanında bulunan kimselerin, değerli zamanı kaybetmemek için ne yapacaklarını iyi bilmeleri çok önemlidir. Hattö bozan olay, ölümle sonuçlanabilir.

O halde kendini fena hisseden bir çocuk korşısmda ne yapılmalıdır?

Çocuğu dikkatli bir şekilde gözlemeye başlayalım. Çünkü gerek süratle yönlenmek, gerek doktora başvurabilmek için gözlem son derece önemlidir. Ailenin gözlemi sayesinde doktor, ne yapacağını daha iyi bilecektir.

Özellikle neyi gözlememiz gerekir?

Rengini gözlemekle işe başlayalım. Renk son derece beyaz veya kesin siyanozlu, mavimsi ve yaygın ya da sınırlı olabilir. Özellikle etrafındaki kısım veya yalnız el ve ayaklar gibi uç kısımların gözlenmesinde yarar vardır.

Çocuğa dokunmak suretiyle önemli sonuçlar elde edilebilir mi?

Çocuğa dokunarak cildin soğuk mu yoksa sıcak mı, hattâ kuru mu olduğunu fark edebiliriz. Özellikle dudaklar kuru olabilir. Buna karşılık çocuk çok terlemiş-se veya az da terlemiş olsa cilt çok nemlidir. Çocuğun idrara az mı yoksa çok mu çıktığını ya da idrara çıkmak ihtiyacını duyup duymadığını bilmek önemlidir.

Nabız önemli midir?

Evet. hemen sayılmalıdır. Ancak çocukta nabzın ön kol kemiğinde anlaşılmasının zor olduğu söylenir. Kasık hizasında, yani uyluk kemiği üzerinde daha iyi anlaşılır.

Kasık nabzı nasıl duyulur?

El, yarısı hemen kasık kıvrımının altına gelecek şekilde düz olarak kasığa konur. Uyluk kemiği arterinin daha geniş olması sonucunda nabzın atışı daha kolay anlaşılabilir.

Çocukta kalp atışı, yetişkindeki gibi midir?

Hayır, belirgin şekilde çok daha hızlıdır. Eğer yetişkinde dakikada 60-80 vu-ruşluk bir frekansı normal kabul edersek, yaklaşık bir yaşına kadar küçük çocukta 170 vuruşa kadar normaldir. Böylece 90 atış a-normal kabul edilir.

Bir çocukta âni bir fenalaşmayı belirleyen nedenler nelerdir?

İyi olup oynayan ve âni bir fenalık geçiren çocukla zaten daha önceden hastd olan bir başka çocuk arasında hemen bir ayırım yapmak gerekir. Ya bir bronko-pnömoni, bir farenjit gibi akut bir olay nedeniyle hastalanmıştır, ya da diyabet gibi metabolik kronik bir hastalığı vardır, veya bir başka kronik hastalığı ya da konjenital bir kalp mal-formasyonu vardır.

Bu, süratle yardımda bulunmak için önemli midir?

Şüphesiz son derece ö-nemli bir belirtidir. Çünkü yapılacak yardım, bu farklı durumlarla bağıntılı olarak değişir.

İki yaşın altındaki bir çocukta en sık görülen fenalaşmaların sebeplerinden biri ne olabilir?

Şüphesiz afektif spazm adı verilen olaydır.

Afektif spazm nedir?

Çok eskiden, daha 1600 yıllarında tanımlanmış bir semptomatolojidir; yani yeni bilinen bir hastalık değildir. Çocuk, azarlanırsa veya istediği verilmezse, kısacası psişik bir nedenden ö-türü ağlamaya başlayınca, ya da bir kapris sonucunda bir an için solunum durur. Çocuk bilincini kaybeder.

Ne yapmak gerekir?

Pratik olarak hiçbir şey yapmamalıdır. Kısa sürede çocuk kendine geldikten sonra bir başka krize neden olmamak için istediği verilmeye çalışılmalıdır. Şüphesiz çocuk, o belli şeyi çok arzulamaktadır
.
Çocuklarda lipotimi de görülebilir mi?

Tabîi. Nabzın bir anlık kesilmesinden ileri gelir. Bunlar, âni bilinç kayıplarıdır.

Ne yapmak gerekir?

Çocuğu, başı aşağı gelecek şekilde yatırmak yeterlidir.
Bu şekilde genellikle süratle kendine gelir. Ancak bilinç kaybı, birkaç dakika sonra da devam ettiği takdirde daha fazla beklemeden dış kalp masajına geçilmelidir. Bu masaj, yetişkine uygulanandan farklıdır.

Pediyatrik dıştan kalp masajının karakteristikleri nelerdir?

Çocuk, sert bir yüzey ü-zerine sırt üstü (bir masa çok uygundur) yatırılır ve ayaklarının altına birkaç yastık konur. Baş, arkaya düşmüş durumda bulunmalıdır. Eğer çocuk küçükse avuç kullanılmamalı, masaj parmakların ucuyla yapılmalıdır.

Sternum üzerine bastırma noktası hangisidir?

Yetişkinde olduğundan daha yukarıdadır. Çocukta doğru nokta, sternumun tam ortasındadır.


Çocuk ne kadar küçükse, o kadar sık görülen bir başka fenalaşma hâli de «ısı yükselmesidir», değil mi?

Evet, çocuk ne kadar küçükse ve ne kadar çok susuz kalırsa bu durum gelişir. Susuz kalma, hava değişimi olmayan ve aşırı derecede sıcak bir çevrede meydana gelir. Su kaybı çok hızlı ve bol olabilir. Bu durumda dolaşımı zayıflatır ve kalp hacminde bir azalma nedeniyle bir şoka sebebiyet verebilir. Bu durumda «ısı yükselmesi» çok ağır ve tehlikeli olabilir.

0
2013-02-10T11:17:48+02:00

Sıcak çünkü kan bir sıvı olduğu için sıcak yerlerde tanecıklerın hareket miktarı ve hızlı sıcaklığa baglı olarak artar.

 

Örnek:Bir yerimiz kanadığımızda buz bastırırızÇünkü kanamyı soğuklaştırak hızını azaltmayı hedefleriz.

0