Cevaplar

2013-02-10T13:21:24+02:00

lköğretimde başarı kavramı ve üstün yetenekli çocuklar üzerine düşündüren, usta işi bir roman!

2006-2007 CHARLIE MAY SIMON ÇOCUK KİTABI ÖDÜLÜ (ABD)
2006 MAVİ HOROZ ÇOCUK KİTABI ÖDÜLÜ
2006 KENTUCKY BLUEGRASS ÖĞRENCİLERİN SEÇİMİ ÖDÜLÜ (ABD)
2004 ANNE BABALARIN SEÇİMİ ONUR KİTABI ÖDÜLÜ (ABD)
2004 OKUL KÜTÜPHANECİLERİ DERNEĞİ (SSLI) ONUR KİTABI ÖDÜLÜ (ABD)

Çocuklar için yazdığı elliyi aşkın kitapla dünya çocuk edebiyatının yıldızlarından olan Andrew Clements, Türkçe'ye çevrilen ikinciromanında "iyi not almak" ve "başarılı olmak" arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Ülkemizde ilk kez Bunun Adı Findel'le tanınan yazar,okul yaşamı ve öğrenci-öğretmen iletişimi üzerine kurguladığı romanlarında eğitimcileri, ebeveynleri ve öğrencilerizor konulardabirlikte çözümler bulmaya çağırıyor. Roman, özellikle ilköğretimin 4, 5 ve 6. sınıf öğrencileri için ideal.

Çok çok zekiydi, ama ne ailesi ne de öğretmenleri ve arkadaşları bunu bilsin istiyordu. Yeteneğini sır olarak saklayan Nora, sınavlarda kötü not almanın karmaşık hesaplarına kafa yoruyor, bir "özel sınıf"a geçirilmekten, arkadaşlarından soyutlanmaktan ödü patlıyordu. Notları pek parlak olmayan Stephen'ın yakın arkadaşlığını yitirmeyi de hiç istemiyordu. Nora, notun her şey demek olmadığını göstermek için, bol bol sıfır almaya karar verdi. Ama hem başını derde soktu, hem de ailesini ve öğretmenlerini büyük şaşkınlığa uğrattı!

okul yaşamı not sistemi kütüphane üstün yetenek öğrenci-öğretmen iletişimi aile içi iletişim farklı olmak arkadaşlık

Andrew Clements
1949'da ABD'nin New Jersey eyaletinde doğan Andrew Clements, Northwestern Ünversitesi'nde edebiyat eğitimi aldıktan sonra National Louis Üniversitesi'nde eğitim üzerine yüksek lisans yaptı. Çocukluğunda yaz aylarını telefonu, televizyonu, hatta kapı zili bile bulunmayan bir evde geçirmesi, yazarlığını derinden etkiledi. Şarkı sözü yazarlığı ve öğretmenlik yaptı; Avrupa'dan çocuk kitapları yayımlayan bir yayınevinde satış müdürü oldu ve resimli kitaplar için metin yazdı. Kaleme aldığı ilk çocuk romanı, 1996'da yayımlanan Bunun Adı Findel'le (Frindle) müthiş bir satış başarısı yakaladı, Amerika'nın hemen her köşesinde pek çok ödül kazandı. Peş peşe yazdığı The Landry News (Landry'den Haberler, 1998), The Janitor's Boy (Hademenin Oğlu, 2000), The School Story (Okul Öyküsü, 2001), The Last Holiday Concert (Yıl Sonu Konseri, 2004) ve The Report Card'la (Karne Oyunu, 2004) başarısını sürdürdü, çocuk okurun en sevdiği yazarlardan biri oldu. Son kitabı, No Talking (Konuşmak Yok) 2007'de yayımlandı. Ellinin üzerinde kitabı bulunan yazar, dört oğlu ve eşiyle birlikte Massachusetts'ta yaşıyor.

7 4 7
2013-02-10T13:23:14+02:00

Çok çok zekiydi Nora. Daha yeni yürümeye başlamışken 500 parçalık bir yapbozu kolayca bitirmişti. Her parçayı algılayabiliyordu. Ama kimsenin bu zekiliğini bilmesini istemiyordu. Nora sınavlarda özellikle kötü not almaya çalışıyor ve bir "özel sınıf"a geçirilmekten ödü patlıyordu. Çünkü notları pek iyi olmayan arkadaşı Stephen'i kaybetmek istemiyordu. Nora sınavlardaki notların her şeyi ifade etmediğini kanıtlamak için başını büyük bir belaya soktu. Ama sonunda herkesi büyük bir şaşkınlığa uğrattı.teşekkür eder msinnnnn

21 4 21