Merhabalar;
Dil Ve Anlatım 10.Sınıf Münazara Konusundayız Ve 5 Gruba Ayrıldık.Arkadaşlarımız İle Karşılıklı Bir Tartışma Yapacağız.
Tartışma Konumuz;Çocuğun Yetişmesinde Aile Mi Okul Mu Daha Etkilidir?Biz Grub Olarak AİLE Seçtik.Karşı Grub İse OKUL Seçti.Benim Aradığım AİLE Nasıl Daha Etkilidir?Kısa Bir Bilgi İstiyorum.
Şimdiden Çok Teşekkürler

2

Cevaplar

2012-10-08T16:49:18+03:00

“Eğitim anne dizinde başlar; her söylenen sözcük çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır.”Ailenin önemli işlevlerinden biri de çocuğunu eğitme işlevidir. Her aile bu işlevini karşılamak zorundadır. Bu aynı zamanda herkes için toplumsal bir görevdir. Sağlıklı toplumların oluşmasının ilk basamağı ailede atılır. 


Toplum olarak kalkınmak için; sağlıklı düşünen soran sorgulayan araştıran sorumluluk sahibi gibi bir çok olumlu özelliklere sahip bireylerin yetişmesinin temeli ailede atılır. Aile çocuğa ilk eğitimin verildiği yerdir. Her şeyden önce aile bir okul öncesi eğitim kurumu olarak kabul edilir. Çocuk okula başladıktan sonra ailenin bu işlevinin bir kısmını eğitim kurumları üstlenmektedir. Ancak aile hiçbir zaman çocuğun eğitiminden kendini bütünüyle soyutlamış olamaz (Şişman 2000:54). Çocuk okul hayatına başladığında da aile çocuğun eğitimi konusunda ona yol göstermek onu yönlendirmek okulla sürekli iletişim halinde olmak zorundadır. Bunun için okullarda bazı örgütler (okul-aile birlikleri gibi) kurulmaktadır (Ancak veli-öğretmen görüşmelerinin sağlıklı ve işlevsel olmadığı görülmektedir). Bu örgütlerde öğretmen ailenin desteğini almak için onlarla iyi ilişkiler kurmalı çocuk hakkında bilgilenmeli ve kendi çalışmaları hakkında velileri bilgilendirmelidirler (Çınar 2002: 96). Yani bu tür toplantılar veli-öğretmen arasında bir diyalog kurmaya yönelik olmalıdır.


Kaynak: http://www.izafet.com/soru-cevap-bolumu/519408-aile-mi-okul-mu.html#ixzz28iPQq8Gl

1 5 1
2012-10-08T16:50:31+03:00

aile daha etkilidir çünkü adı üzerinde aile yani herzaman doğruyu söyler

1 2 1