arkadaşlar ödevi bitirmedim ama bi 20 puanım daha size feda olsun ilk yazanı en iyi seçer teşekkür ederim ancak puanı alanlarda bana teşekkür etsin ve her cevap yazanın cavabına 5 yıldız yazıcam ha saçma saçma şeyler yazmayaın mesela bir adet fiziksel ve kimyasal değişim ile ilgili yanına soru ekleyeni de en iyi seçeebilirim

2

Cevaplar

2013-02-10T16:08:29+02:00
Fiziksel değişim, maddelerin yapısı değişmeden sadece dış görünüşünde meydana gelen değişimlere verilen isimdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Sadece maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Diğer bir ifadeyle fiziksel değişim sonucunda maddenin kimliği değişmez.

Kağıdın yırtılması, kalemin kırılması, suyun buza dönüşmesi, çözünme olayı gibi değişiklikler fiziksel değişime örnektir. Fiziksel değişimin geri dönüşümü vardır. Tüm hal değişimleri fizikseldir. Ayrıca fiziksel değişime örnek verilmek istenirse odundan talaş yapılması ya da kumaşın kesilmesi örnek verilebilir.
-----------------------
Bütün maddeler atom veya molekül dediğimiz küçük taneciklerden oluşur. Maddelerin atom veya molekül yapılarıyla ilgili özelliklere kimyasal özellikler denir. Yanma, çürüme, paslanma, bileşik yapma gibi özellikler kimyasal özelliklerdir. Buna bağlı olarak bu özelliklerde meydana gelen değişmelere de kimyasal değişmeler denir. Kısaca maddenin iç yapısında meydana gelen değişmeler kimyasal değişmelerdir. Örnekler: • Kağıdın yanması • Mumun yanması • Sütün ekşimesi • Yumurtanın bozulup çürümesi • Demirin paslanması • Fotosentez olayı • Solunum olayıKimyasal değişime uğrayan madde, kimyasal özelliklerini kaybedip yeni özellikler kazanır. 
Bütün yanma olayları kimyasal değişmedir. 
Kimyasal değişim geçiren bir madde tekrar eski haline getirilemez.

1 5 1
2013-02-10T16:10:03+02:00

fiziksel:elmanın dilimlenmesi 

kimyasal:elmanın dilimlenip yenmemesi dışarıda bırakmak küflenmesi

1 5 1