Cevaplar

2013-02-10T19:38:58+02:00
Asıl kitaptan alıntı olan ve "New Arabian Nights"ın ilk öyküsü olan "İntihar Kulübü" birbiri ile bağlantılı üç hikayeden oluşuyor:
1. Kremalı Turtalı Genç Adamın Öyküsü
2. Hekim ile Saratoga Sandığının Öyküsü
3. Faytonlu Macera

Aslında bu bölümleri sırası ile "İntihar girişimi", "Cinayet" ve "Düello" olarak da nitelendirebiliriz. Hikayenin ana karakterleri Bohemya Prensi Floriziel, Albay Geraldine ve intihar kulübünün esrarengiz başkanı. Perde açıldıktan sonra esrarengiz olaylar birbirini takip ediyor. Eser hacimsel olarak kısa olmasına rağmen (104 Sayfa) özellikle ilk iki bölümde heyecan ve anlatım tarzı oldukça doyurucu oluyor. Yine de belirtmek isterim ki hikayenin sonu pek de ihtişamlı ve eserin ilk iki bölümünün gizemine sahip değil, Sherlock Holmes hikayelerinde görmeye alışık olduğumuz Arthur Conan Doyle'un karmaşık problemlerin akıl zorlayan çözümleri gibi hiç değil. Çözülme bölümünde sade ve sıradışı hiçbir gelişme söz konusu olmuyor. Yine de hikayenin kendine has ve insanı sarmalayan bir atmosferi olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. 

Eserin konusu ise şöyle: Prens ve sadık yardımcısı Geraldine, heyecan için tebdili kıyafet gezdikleri gecelerin birinde, kendilerini esrarengiz bir kulübün tam ortasında bulurlar. Kulübün bir tek giriş koşulu vardır: 40 Pound giriş ücreti ödemek. 40 Pound karşılığı verilen hizmet ise "ölüm"dür. Kulüp üyeleri intihara gönüllüler olup, ölüdürlmek üzere kulüpte sıralarını beklemektedirler. Prens ve Albay da bu oyunun bir parçası olarak bulurlar kendilerini, tek bir sorun vardır: Ölmeye niyetli değildirler. Bundan sonrası ise kahramanlarımız kendilerini esrarengiz bir düşmanla kovalamaca oynar bulurlar: İntihar kulübünün başkanı!

Bakın intihar kulübü üyelerini nasıl tasvir ediyor Stevenson: "Görünüşlerinden zeka, duyarlılık fışkıran, fakat kendilerini başarıya götürecek dayanıklılığa, niteliklere pek sahip olmayan, gençliğinin baharındaki insanlar. Bunların çok az bir kısmı otuz yaşının üstündeydi; hiç de az olmayan bir bölümü ise yirmi yaşının altındaydı..."

Eseri okudukça bir kısım çağrışımlar zihnimizde canlanıyor: Prens ve Albay ikilisi, Holmes ve Watson ikilisini hatırlatıyor; eserin Doyle'un tarzını oldukça andıran bir eser olduğunu fark ediyoruz. Ve iki yazarın hayatlarına hızlıca bir göz atıyoruz.Stevenson 1850 - 1894 yılları arasında yaşamışken, Doyle 1859 - 1930 yılları arasında yaşamış. İki yazarın da İskoç olduğu da gözden kaçırılmamalı tabii. Ve dahası Stevenson ile Doyle'un birbirini tanıdığını öğreniyoruz. Hatta Setevenson, Doyle'un Sherlock Holmes'unu okuyup üzerine  yazdığı 5 Nisan 1983 tarihli yazıda Holmes'un maceralarını dahiyane ve oldukça ilginç olarak nitelendiriyor (tıklayınız.); Meslektaşını tebrik ediyor. Bu konuyu araştırırken bu benzerliğe ve karakterlerin farklılığına dikkat çeken yazılara da rastlamıyor değiliz. (Tıklayınız) Bir diğer iddiaya göre de Holmes ile Watson'un bir diğer macerası olan "A Scandal in Bohemia"da karşımıza Prens Florizel çıkıyor. tıklayınız

 

0