Cevaplar

2013-02-10T20:28:32+02:00

Geçmişten bugüne kadar Beypazarı’nda eski adı ile Laginia’ da pek çok medeniyet kurulmuştur. Çok sayıda tarihi dokuya sahip olan bu yerleşim yerinde Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılara ait kalıntı ve yerleşim yerlerine rastlamak da mümkündür. Ankara’ nın güzide ilçelerinde olan Beypazarı ise eski, tarihi evleri ile meşhurdur. Bu evlerin özelliği ise Cumbalı ve Kuşganalı olmak üzere iki tiptir ve evler iki ya da üç katlı ahşap yapılardan oluşmaktadır. Ahşaptan yapılı bu evlerin temelinde ise taş kullanılmıştır. Evin sağlam temelleri sayesinde geçmişten günümüze kadar Beypazarı evleri kendini korumuş tarihi mekanlardır.

Kuşgana evlerden tavan arası genellikle depo olarak kullanılmaktadır. Beypazarı’ nın görkemli evlerinin yanı sıra başkentimiz Ankara’ nın ilçesi olan Beypazarı’nda gezilecek pek çok yer de mevcuttur. Bu yerlerden biri ise İnözü vadisidir.

Bu vadi bitki örtüsü ve tarihi geçmişi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Ülkemizde 184 adet doğal kuş alanı bulunmaktadır. Bu doğal cennetlerden bir tanesi olan İnözü vadisinde, 100’ ün üzerinde kuş türünü ve 60’ ın üzerinde kelebek türünü bünyesinde barındırmaktadır. Karaleylek, Kuzgun gibi soyu tükenmekte olan pek çok kuş türü de bu vadinin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. İnözü’ nün diğer bir özelliğini ise arkeolojik yapılar oluşturmaktadır. Bu bölgede pek çok arkeolojik kalıntı bulunmuştur. Frigler ve Hititlerin ortak yaşam alanı olan İnözü, Roma döneminde manastır olarak da kullanılmıştır. Bu bölgede Friglerin hazinesinin bulunması ise bu bölgeyi daha da değerli ve ilgi çekici hale getirmiştir. Günümüzde ise İnözü bölgesinde pek çok bağ bulunmaktadır. Bu bölgeye özgü konaklarda yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Ankara Beypazarı’nda gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yerde Alaaddin Sokak’tır. Beypazarı çarşısının tam ortasında konumlandırılmış bu sokakta birçok tarihi konak ve restoran yer almaktadır. Bu sokak, yöresel pek çok ürünün piyasaya sunulduğu, stantların yer

alışverişin doruğa ulaştığı bir mekandır.

 

Kılıç Kalkan Savaş Oyunu

Ege Bölgesinde rastlanır Aydın, İzmir , Muğla, Denizli, Bilecik, Eskişehir , Kütahya,Çanakkale, Kastamonu, Uşak, Manisa, Balıkesir , Burdur

 

2 5 2