Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-10T20:27:27+02:00

Amerika'da yıllar sonra her yer yok olmuş ve sadece 12 tane mıntıka ve onları yöneten Capitoll kalmıştır. 12 mıntıkada yaşayan insanlar açlık ve sefalet içinde yaşarken Capitol halkı zenginlik ve ihtişam içinde hayatını sürdürür.mıntıkalarda yaşanyan insanlarda hem çalışıp Capitol'e hizmet eder hemde he...r yıl Açlık Oyunları adı verilen iğrenç oyunlara 12-18 yaşındaki çocuklarını göndermek zorunda bırakılırlar. Her mıntıkadan alınan bir kız bir erkek olmak üzere 2 haraç oyunlara gönderilir ve herkes onların ölümünü canlı olarak izlemek zorundadır. Ta ki son bir çocuk hayatta kalana ve herkes ölene kadar. Açlık Oyunları Capitol'ün hem mıntıkalara karşı güç gösterisi hem de halkı için eğlencedir. Ailelere çocuklarına isterlerse her şeyi yapabileceklerini gösterek mıntıkalarda isyanları önlemektedirler.
Katniss 12. mıntıkada yaşamaktadır, babası maden kazasında öldükten sonra hayata küsen annesinin ilgilenmediği küçük kız kardeşi Prim'e bakmıştır onun için ava gitmiş ve küçük yaşta eve yemek getirme sorumluluğunu üstlenmiş . 74. açlık oyunlarında ismi sadece bir kağıtta yazmasına rağmen binlerce kişilik kurada çıkması üzerine Katniss kardeşi yerine gönüllü olarak açlık oyunları arenasına girmiştir.Orada vahşice bir oyunda hayatta kalması için öldürmesi gerekmektedir. Katniss hayatta kalmak için herkesi öldürebilir ama 12. mıntıkanın diğer erkek haracı fırıncının oğlu Peeta küçük bir kızken ve eve ekmek götüremeyeceği için ne yapacağını bilemez haldeyken kendisinin de küçük olmasına rağmen ekmeklerden birini bilerek yakıp katniss'e veren çocuktur. katniss sonunda peeta ile karşı karşıya kalacağını bilir ve onu öldürmek istemez. bunun üzerine Katniss ve peeta birbrlerine aşıkmış gibi yaparak Açlık Oyunlarının birbirlerini öldürmek üzere olan zavallı aşıklarını canlandıracaklardır. Ama bu oyunun sonu mıntıkalarda isyanı başlatacak bir kıvılcım olacaktır.

"OYUNUN KURALLARI AÇIK,
-KAZANANIN KARNI DOYACAK KAYBEDEN ÖLÜMLE TANIŞACA

3 5 3
2013-02-10T20:28:00+02:00
''Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde Panem ulusu yaşamaktadır. Başkent Capitol'ün etrafında 12 bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır. Bölgelerin her biri her yıl yapılan ''Açlık oyunları''na yaşları 12-18 arasında değişen bir erkek ve bir kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık oyunları televizyondan canlı yayınlanan ölümüne bir kavgadır. 16 yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve 12 yaşındaki kız kardeşi ile yaşamaktadır. Katniss Everdeen oyunlarda kız kardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır. Ancak Katniss, daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kız kardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir. [kaynak: haber7.com]
2 3 2