Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-10T21:01:32+02:00

eneji kaybı

 

 

İhtiyaç olmadan ve/ve ya ihtiyaç fazlası enerji harcamaktır.Boşa giden enerji anlamına gelir.

 

 

su direnci nedir?

Su direnci, su içerisinde hareket eden cismin hareketini zorlaştıran kuvvete denir. Temas kuvvetlerinden biridir. Su içindeki cismin yüzeyi ile su arasındaki sürtünme sonucunda meydana gelir. Cismin hareket yönü ile ters yönde olduğu için hızını azaltır. Suyun yoğunluğu arttıkça su direnci artar

 

 

 

 

Hava direnci Vikipedi, özgür ansiklopedi    

Hava direnci, hava ortamında hareket eden cisimlere, hareket yönlerine ters yönde etki eden kuvvetin yaptığı dirençtir.

 

 

 

 

 

 

 

Sürtünme kuvveti Vikipedi, özgür ansiklopedi     Klasik mekanik Dallar[göster] Formüller[göster] Temel kavramlar[göster] Konular[göster] Bilim adamları[göster] g   t   d Sürtünme kuvveti harekete zıt yöndedir."Mi" harfi sürtünme katsayısının sembolüdür.

Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki (kinetik) sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan (statik) farklıdır.

Bir masayı yatay olarak hareket ettirmeye çalıştığımızı düşünelim. Önce biraz zorlanırız ama masa hareket etmeye başladığında kolay bir şekilde onu sürükleyebiliriz. Bu, hareketliyken sürtünme kuvvetinin durgunkenkine göre daha az olduğunu gösterir ayrıca bu sonuçtan, sürtünmeyi kinetik sürtünme kuvveti ve statik sürtünme kuvveti olmak üzere ikiye ayırmak gerektiği anlaşılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 3 2