Cevaplar

2013-02-10T21:15:08+02:00

İnsanoğlunun uçmaya ilk uçaklarla başlamadığını biliyoruz. Peki insanlar uçan bir şey yapmayı ilk nasıl başardılar? Bir cismin havalanabilmesi için havadan daha hafif olması gerekir. Sıcak havanın, soğuk havadan daha hafif olması prensibinden yola çıkarak, Fransız Etienne ve Joseph Montogolfier kardeşler ilk sıcak hava balonunu 1783 yılında uçurmayı başarmıştır. Bu balon insanoğlunun uçurduğu ilk uçan araçtır ve yaklaşık 2.5km yol almıştır.

Sıcak hava balonlarının en olumsuz yönlerinden biri yön vermek çok zordur ve rüzgardan çok ciddi şekilde etkilenirler daha doğrusu rüzgarın hızına ve yönüne bağlı olarak uçarlar. Bu sebeple teknoloji ilerledikçe yerini uçaklara bırakmışlardır.

Sıcak hava balonları yanmaz kumaştan yapılmış ana gövde, ana gövdenin altında havayı ısıtan mekanizma ve yolcunun bineceği bir sepetten oluşur. Havayı ısıtan mekanizmanın ateşleyiciye bağlı ipleri vardır. Bu ipler ile ateşleyici çalıştırılır ve yükselinir veya bir başka ip ile balonun en üstünde bulunan delik açılır ve sıcak havanın balonun içinden çıkması sağlanarak alçalınabilir.

Günümüzde uçan balonlar daha çok turistlik amaçlar ve reklam için kullanılmaktadır. Ülkemizde Antalya ve Kapadokya bölgesinde çok güzel balon gezileri düzenlenmektedir. 21. yüzyıl için her ne kadar ilkel bir araç olsa da bu mükemmel deneyimi yaşamak gerektiğini düşünüyorum.

1 1 1