Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-11T01:18:21+02:00

Hindistan’ın Agra kentinde, dünyanın en mükemmel hayalet şehri olarak tanımlanan Fatehpur’un içindeki sarayları gezerken tarihin en ilginç aşk öykülerinden birinin yaşandığı yerlerde dolaşmakta olduğumun farkında değildim. Ne zaman ki, otobüsümüzle Jaypur’un Agra’ya giderken, yol üstünde verdiğimiz moladaki kitapçı dükkanında bulduğum, iki kadınla ilgili biyografileri alıp okudum, o zaman bu saraylar benim için çok daha başka bir anlam kazandı.

Fatehpur’un içindeki “Rüzgarlı Saray”da yaşamış, belki “Müzisyenler Havuzu”nda ellerini suya daldırmış, belki “Gülsuyu Çeşmesi”nin başında hayallere dalmış, belki de harem anlamına gelen “Zenane Bahçesi”nde gezinmiş bu kadınlar, Hindistan’da 500 yıl hüküm sürmüş olan Moğolların iki imparatoru tarafından büyük bir aşkla sevilmişlerdi. İlginç olan, iki imparatoru böylesine kendilerine aşık eden bu kadınlar aynı aileden olmalarıdır. Mehrünnisa ve Ercüment, İranlı Müslümanlardı. Mehrünnisa, teyze; Ercüment’se onun yeğeniydi. Ve işte öyküleri… 1600’lü yıllarda Mirza Gıyas Bey İran’daki politik çekişmeler nedeniyle ülkesinden kaçmak zorunda kalır. O sırada karısı İsmet hamiledir. Aile Hint-Moğol İmparatorluğu’nun topraklarına sığınır. Ve aynı gece İsmet bir kız doğurur. Adını Mehrünnisa koyarlar.

Gıyas Bey sarayda çalışmaya başlar ve kısa sürede imparatorun danışmanı olur. Bu arada yıllar geçmiş, Mehrünnisa çok güzel bir genç kız olmuştur. Bir gün sarayın bahçesinde gezinirken Cihangir Şah’la karşılaşır. Bu, her ikisi için de ilk bakışta aşktır. Gizli gizli buluşurlar. Tam o sırada ülkenin uzak bir yerinde isyan patlak verir ve Cihangir Şah ordusunun başında isyanı bastırmaya gider. Cihangir’in yokluğunda ailesi Mehrünnisa’yı pek çok isteyeni arasından birini seçerek, evlendirir. Mehrünnisa çok ağlar ama durumu kabullenmekten başka çaresi yoktur. Kocasıyla birlikte Agra dışına gider.

Seferden dönen Şah durumu öğrenince büyük bir üzüntüye kapılır ve bir süre sonra Mehrünnisa’nın kocasını savaşa gönderir. Güzel kadının kocası savaşta ölür. Bunun üzerine sevdiği kadını saraya, yanına alır. Dedikodular almış yürümüştür. Herkes güzel dulun kocasının Cihangir tarafından öldürüldüğüne inanmaktadır. Mehrünnisa kulağına gelen bu sözler nedeniyle tam dört yıl suskun kalır. Sonunda Cihangir sevdiği kadını, kocasının ölümüyle ilgisi olmadığına ikna eder ve evlenirler.

Cihangir ona, dünyanın ışığı anlamına gelen Nurcihan adını verir. O günden sonra Mehrünnisa, Nurcihan Sultan olarak anılır. On altı yıl büyük bir aşkla birbirini severler. Yetenekli ve adil bir imparator olan Cihangir’in en büyük desteği, güzelliğinin yanı sıra akıllı bir kadın olan karısıdır.

Cihangir Şah’ın oğulları içinde yerini almaya en güçlü namzet olan Şah Cihan bir gün sarayın pazar yerinde gezinirken kumaş satan bir genç kız görür ve ona hayran olur. Genç kız Şah Cihan’ı tanımıştır ama onun çapkınlıklarını duyduğu için uzak durur. Şah Cihan kızı izleyerek onun Nurcihan’ın yeğeni Ercüment olduğunu öğrenir.

Cihan uzun süre ısrarla, güzeller güzeli Ercüment’in peşinde dolaşması sonucunda Nurcihan durumu öğrenir. Yeğeniyle üvey oğlu Şah Cihan’ın evlendirilirse, sarayda kendi gücünü artıracağını düşünüp, yeğenini yanına çağırtır. Ercüment’e fikrini sorar oysa Ercüment çoktan Şah Cihan’a tutulmuştur. Nurcihan, yeğeni Ercüment’le, üvey oğlu Şah Cihan’ı muhteşem bir düğünle evlendirir. Ama ne yazık ki bir süre sonra saltanat çatışmaları başlar. Şah Cihan, babasının yaşlandığını, artık kendisinin tahta geçmesi gerektiğini düşünmektedir. Savaşlar başlar. Teyze ve yeğen çok sevdikleri kocalarının yanında, karşı karşıyadırlar artık.

Sonunda iyice yaşlanan ve hastalanan Cihangir, devletinin çıkarlarını düşünerek Şah Cihan’ı yanına çağırtır. Onu bağışladığını söyleyerek, imparatorluğun yönetimini ona devreder, böylece kardeşler arasındaki savaşları da sona erdirmiş olur. Ve kısa süre içinde ölür.

Artık Nurcihan bir kenara çekilmiştir; Şah Cihan’ın Mümtaz Mahal adını verdiği Ercüment’se yeni imparatoriçedir. Şah Cihan’la sevgili karısı Mümtaz Mahal uzun yıllar ülkeyi birlikte yönetirler. Mümtaz Mahal her zaman yanındaki, en güvendiği yardımcısıdır Şah’ın.

1631 yılında Mümtaz Mahal on dördüncü çocuğunu doğururken ölür. Şah Cihan’ın acısı teselli kabul etmez. Sonunda karısı için bir anıt mezar yaptırmaya karar verir. Bu, Tac Mahal’dir.

20.000 işçinin çalışmasına karşın bu başyapıtın tamamlanması yirmi iki yıl sürer. Dantel gibi işlen Miş mermerleri; inci, mercan ve diğer taşlarla renklendirilmiş duvarlarıyla; mehtapta ayrı, alaca karanlıkta ve aydınlıkta ayrı bir güzelliğe sahip olan bu anıt mezar, o gün bugün ölümsüz aşkın simgesi olarak anılır. İşte Tac Mahal’in ardındaki çifte aşk öyküsü…

Ve eğer ben, o gün, o tuzlu kitapçı dükkanına girmeseydim, Tac Mahal’i sadece ve sadece muhteşem bir anıt mezar olarak tanımlamaya devam edecektim.


1 5 1
En İyi Cevap!
2013-02-11T01:21:42+02:00

Boğaz Turu :  sayfasında dünyanın en güzel yerlerinden biri olan İstanbul Boğazı veİstanbul Boğaz Turları hakkındaki genel bilgiler ile Boğaz Turu‘na ait resimleri bulabilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek yerler ve yapılacak şeyler listesinin en üst sıralarında bulunan Boğaz Turları İstanbul’un bana göre vazgeçilmez eğlenceleri. Dünyanın en güzel manzaralarından birinde bir kaç saat süren keyifli bir tekne turu İstanbul’da yapılacak en zevkli aktivitelerden. Şimdiye kadar bir çok kez Boğaz Turu yapsam da gezi yazısını siteye eklemek bugüne kısmetmiş  Peki Boğaz Turları nerede yapılıyor? Boğaz turu saatleri, fiyatları neler? Lafı çok uzatmadan İstanbul Boğazı ile ilgili ufak bilgiler vererek yazıya başlayalım…

İstanbul Boğazı ya da bilinen bir diğer adı ile Boğaziçi başta İstanbul olmak üzere dünyanın en önemli coğrafi konumlarından biridir. Hepimizin bildiği gibi Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı ayrıca Karadeniz ve Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan bir geçit. Boğaz bu özelliği ile Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna için de kilit bir noktadır çünkü bu ülkelerin açık denizlere ulaşımındaki tek yol İstanbul Boğazı’dır. Tarih boyunca bir çok önemli devlete ev sahipliği yapmış Boğaz’ın sınırları 1982 tarihinde yürürlüğe giren İstanbul Liman Tüzüğü‘ne göre Anadolu Feneri‘ni Rumeli Feneri‘ne birleştiren hat; güney sınırı ise Ahırkapı Feneri‘ni Kadıköy İnciburnu Feneri‘ne birleştiren hat olarak belirlenmiştir. Boğazlar hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli konu ise okul sıralarında tarih derslerinin sıkıcı ama çok önemli konularından Montrö Boğazlar Sözleşmesi‘dir. 20 Temmuz 1936 yılında imzalanan sözleşmenin en önemli maddeleri ise Boğazların kayıtsız şartsız Türkiye’ye verilmesi, ticaret gemilerinden geçiş ücreti alınmaması ve savaş zamanı gemi geçişine müsaade edilmemesidir. (Detaylı bilgiler için bakınız: Wikipedia)

İstanbul Boğazı’nda iki adet sularla çevrili kara parçası vardır. Bunlardan ilki ünlü Kız Kulesi diğeri iseKuruçeşme Adası‘dır.

 

 devamı :http://www.gezipgordum.com/bogaz-turu/

Likya Turu, Likya Yolu ve Fethiye Fethiye Turu Likya Turu Likya Uygarlığı Likya Yolu Ölüdeniz Turu

 

Dünyanın en uzun yürüyüş rotalarından birisi olan Likya yolunda yürümek, Likya uygarlıklarının önemli yerlerini keşfetmek isteyenler için iyi bir fikir Likya turu olacaktır.

 

Likya Turu, sadece tarihi bir yolculuk değil… Likya turu içerisinde tarihi güzellikler kadar,  tekne turları ve doğal güzellikleri keşfetme imkanı da bulursunuz.

 

Fethiye'ye ayak bastığınız anda tarihi solumaya başlarsınız…  “Tlos Antik Kenti” ile başlayan tarih yolculuğu bir doğa harikası olan kanyonu ile ünlü “Saklıkent” ile devam eder. “Xhantos, Letoon” gibi antik kentleri de keşfetmenin ardındansa otelinizde sizleri bekleyen zengin açık büfe yemek ile günü tamamlarsınız.

 

Akşamları Fethiye'nin gece hayatında eğlencenin doruklarına çıkmak isteyenler için disko ve bar turları mevcut. Seyahatinizin ikinci gününde dilerseniz tekne turuna katılabilirsiniz. Tekne turu ile Ölüdeniz kadar ünlü Kelebekler vadisini görme, soğuk sularda yüzme,  birçok ada ve koyda turkuaz mavisi sularda dalma fırsatına sahip olursunuz. Böyle güzel bir günü “Kayaköy” (antik köy) ziyareti ile tamamlamak da sanırım iyi bir fikir olacaktır.

 

Bir başka güne Dalyan'nın sazlıklardan oluşmuş labirentlerin arasında merhaba diyebilirsiniz. Patara plajının küçük kardeşi İztuzu plajında yüzmek, en az 10 yaş gençleştireceği iddia edilen çamur banyosuna girmek gibi farklı alternatifler bu turun içerisine sunulan diğer güzelliklerden.

 

Likya turu ile sadece deniz, kum, güneş değil doğal güzellikleri keşfetme, o özel koylarda yüzme, gece hayatı ile eğlenin hat safhalarına ulaşma imkanını bulacaksınız.


Yıllarca farklı şehirlerde farklı ülkelerde bazen aylarca süren geziler yaptım. Şimdi bu birikimi açmış olduğum seyahat acentesi TatilKampanyasi.com'da gezginler ve tatilciler ile paylaşıyorum.


Özer Utku ÇET
www.tatilkampanyasi.com


Gezi turu nedir ? http://tr.wikipedia.org/wiki/Gezi_yaz%C4%B1s%C4%B1 ( Örneklerde var ^^ )

Umarım yardımcı olabilmişimdir . 

 

2 5 2