Cevaplar

2013-02-11T01:08:29+02:00

güvercinler ağaç dallarına konmaz ve ağaçlarda yuva yapmazlar.genellikle apartmanların aydınlatmalarında, balkonlarda veya çatı altlarında kuytu, köşe ve düz zeminli olan yerlere yuva yaparlar ve yaşarlar. sote yerleri severler. kumrular ise ağaç dallarının arasına yuva yapar ve ağaçlarda yaşarlar. 

kumrular çok ürkektir. en girginleri bile en ufak harekette kaçarlar. güvercinler ise sosyal hayvan yolunda azimle ilerlerler. açık bıraktığınız kapıdan, pencereden içeri girip içerideki yiyeceklerin tadına bakar, kovsanız bile yine gelirler. kolunuzun üzerinde elinizden yem yerler.

kumrulara güvercinlere göre çok daha az rastlanır. yuva yapmakta ve yavru büyütmekte beceriksizdirler. güvercinlerin kolonilerinden bahsetmeye gerek yok. şehir meydanlarında, parklarda ordular halinde atılan yiyeceklere saldırırlar. ilkbaharla sonbahar arasında sürekli yavru büyütürler. yavrular büyür büyümez yuvadan uzaklaştırır, o gün çiftleşir ve yeni yumurtaların üzerinde kuluçkaya yatarlar. 

kumrular kavga ettikleri yada rakiplerini uzaklaştırmak istedikleri zaman rakiplerinin üzerine zıplayarak saldırırlar. yerde karganın hareketlerine benzeyen hareketlerle zıplayarak rakibine saldıran kumruyu görmek çok ilginçtir. kavgaları uzun sürmez. güvercinler ise kendi etrafında dönerek, göğüs bölgesini şişirerek, genizden gelen sesler çıkararak rakibinin üzerine yürür ve direkt gaga atar, kanatlarının yanıyla darbeler vurur. çok sert şekilde kavgalar eder. kendi bölgesinden uzaklaşmayan rakibini gaga ve kanat darbeleriyle öldürebilir. 

kumrular bildiğiniz ötüşleriyle dişisine dakikalarca kur yapar. kumrunun ötüşü şehirlerde duyulan nadir kuş seslerindendir. 
güvercinler ise ötmez. dişisine kur yaptığında genizden gelen ses çıkarır. bu sesi ötüş olarak algılayamayız. daha çok gurultu gibi bir sestir.

her ikiside harika kuşlardır. hangi kuş harika değil ki ? en yırtıcı olanı da dahil diğer hayvanlardan çok farklıdırlar. ( Kaynak - ekşi sözlük )

 

güvercinler insanlara çok fazla yaklaşabilirler. kumrular biraz daha ürkektir güvercinler kadar yaklaşamazlar. kumruları genelde ağaçlara konarken görebiliriz. güvercinler ağaçlara kumrular kadar konmaz. ( kaynak - uludağ sözlük )

 

 

0