Cevaplar

2013-02-11T15:33:24+02:00

Türkiye'de hepimizin bildiği gibi kitap okuma kültürü konusunda ciddi sorunlar bulunmakta. İnsanlar çeşitli bahaneler ile kitap okumamak için çaba göstermekteler.

Dünya geneline bakıldığında çeşitli istatistikler var. Birbirleri ile tam tutarlı olmasalarda en azından genel resmi görebilmek için faydalı bilgiler içermekteler.

İlki Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu, buna göre kitap okuma sıralamasında Türkiye 86. sırada.

Yine ülkelere göre yıllık ortalama kitap okuma rakamları da çok kötü. Japon bir yılda ortalama 25, İsviçreli 10, Fransız 7, Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okumakta imiş.

Yine Türkiye'de hem basılan kitapların sayısı az, hem de baskı adetleri çok düşük.

Geçtiğimiz 5-6 senelik döneme baktığımızda bir iyileşme olarak basılan kitap sayısının 5 katına kadar çıktığı görülmekte ancak bu da çok yeterli değil.

Bu grubun kurulmasındaki temel motivasyon, kitap okuma kültürünün geliştirilmesi ve Türk Edebiyatına gösterilen desteğin çoğalması idi. Hem Türk hem Dünya edebiyatını kesinlikle takip etmeliyiz ancak Türkiye'de de bir şeylerin basıldığını ve bize yakın bir şeylerin olduğunu unutmamalıyız.

Belki de insanların kitap okumaya uzak olmalarındaki sebeplerden bir tanesi de x edebiyatına ait bir çeviriyi okumalarıdır. Hem çeviri kötü olabilir, hem de anlatılan hikaye okuyana kültürel olarak farklı gelebilir.

 

0