Cevaplar

2013-02-11T16:30:34+02:00
EVREN'LE İLGİLİ YENİ BİLGİLER Evren ile ilgili yeni bilgiler: Evrenin sadece yüzde 5'i 'gerçek maddelerden' oluşuyor
Bilim adamları, evrenin mükemmel bir küre yerine, köşeleri bastırılmış elips şeklinde olduğunu düşünüyor.  (10 Ekim 2006 Salı)
AA - Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Big Bang'den (Büyük Patlama) geriye kalan ısı dalgasını ölçen Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) aracının son ölçümlerine dayanan İtalyan bilim adamları, evrenin elips şekline, bir manyetik alanın tüm kozmosa yayılması veya uzay ve zamanın dokusunu etkilemesinin yol açmış olabileceğini belirtiyor. 

WAMP'nin sağladığı veriler evren hakkında çok önemli ayrıntıların elde edilmesine olanak tanıyor. Bilim adamları, bu çerçevede Big Bang'den beri evrenin 13,7 milyar yaşında olduğunu, ilk atomların Big Bang'den 380 bin yıl sonra oluştuğunu ve evrenin yüzde 5'inin gerçek maddeden, yüzde 25'inin kara maddeden ve yüzde 70'inin de kara enerjiden oluştuğunu tahmin ediyor. 

Bilim adamları, daha önce evrenin saniyenin trilyonda biri zarfındaki ilk halini ve müteakip genişlemesinin haritasını oluşturarak, oransız genişleyen bölgelerin galaksileri oluşturduğu tezini ortaya atmışlardı. 

Evrenin atom altı bir parçacıktan genişlediğini düşünen bilim adamları, WMAP aracından gelen veriler ışığında, evrenin ilk yıldızların doğumuna izin verecek soğukluğa 400 milyon yılda ulaştığı tahminini yürütüyor. Bu sürenin daha önce 200 milyon yıl olduğu tahmin ediliyordu. 

WMAP'nin ölçümlerini yaptığı "Kozmik Mikrodalga Fon Işınımı" olarak bilinen bu ısı dalgası evrenin en eski ışık kaynağı, dolayısıyla evrenin ilk evreleriyle ilgili bulunmaz bilgilerin de taşıyıcısı.
1 2 1
2013-02-11T16:31:25+02:00
Buyuklugu bilinmeyen boşluk. Gezegenlerin ve miktari bilinmeyen yani sonsuz yildizlarin oldugu alan.
1 5 1