Cevaplar

2013-02-11T18:41:22+02:00

Kurtuluş savaşı yıllarında, varını yoğunu kaybeden Naciye Kadın, Toroslu kasabasının sakinleri tarafından yapılan evinde kızı Cemile ile yaşamaktadır. Topraklarını satarak günlük geçimlerini sağlamaktadırlar. Kızı Cemile’yi kasabada terzilik yapan Kamil Bey ile kendisinin de yanında kalması şartıyla evlendirir. Fakat Kamil Bey bir süre sonra eviyle ilgilenmemeye ve Cemile ve annesine eziyet etmeye başlar.

 

Cemile’nin Fadiş adında bir kızı olur. Altı ay içinde Kamil Bey, artık şehirde yaşamak istediğini söyleyip evini terk eder. Annesi ve kızıyla yalnız kalan Cemile, başkalarının işlerini görerek geçimlerini sağlamaya çalışmaktadır. Hasta ve yaşlı olan Naciye kadın ölmesi üzerine Cemile de kızını alarak kocasının yanına şehre gelir fakat Kamil Bey Cemile’yi istemez. Cemile de çocuğundan ayrılmak istemez ve kızın alıp bir hemşerilerinin yardımıyla İstanbul’ da buldukları işe başlar.

 

Cemile İstanbul’da bir doktorun evine hizmetçi olarak çalışmaktadır. Bir yıl kadar Cemile ve Fadiş Burada kalırlar fakat evin hanımının Fadiş’e kötü davranması sebebiyle buradan ayrılırlar. Hemşerileri Fatma Hanım’ın onlara yeni bir iş bulması ile hayatları düzelen Fadiş ve annesini Kamil bey bir süre sonra bulur ve Cemile’ye boşanmak istediğini belirtir. Cemile boşanmaya razı olmaz ve Kamil bey Cemile’ye isteğini kabul ettirmek için kızları Fadiş’i kaçırır. Fakat evlenmek istediği kadın Fadiş’i istemez.

 

Cemile kızının Kamil Bey’de olduğu haberini alır almaz hemen onları bulmaya Akkale’ ye gider fakat Kamil Bey’i orada bulamaz ve kızının Gökpınar2da olduğunu öğrenir. Kamil Bey Fadiş’i teyzesinin kızı Gülsüm Hanım’a vermiştir. Gülsüm Hanım ve eşinin çocukları olmamaktadır ve Fadiş’in yanlarında kalması içi Cemile’yi ikna etmeye çalışırlar fakat Cemile kabul etmez ve kızını alıp gider. İstanbul’da bir hemşerisinin yanında kalarak iş arayan Cemile en sonunda yanında kızı olduğu için iş bulamayınca kızını aylık vermek koşulu ile bir yaşlı kadına emanet eder.

 

Hafize Nine Fadiş’e kendi kızı gibi özenle bakmaktadır. Kamil Bey bu sırada kasabaya taşınmıştır ve kızını istemektedir. Cemile’yi tekrar birlikte olma vaadiyle kandırır ve Hafize Nine’yi de aldatarak Fadiş’i kaçırır ve Hamdi Bey’in yanına Tanardı’ya götürür. Buraya yerleşirler. Kamil Bey boşanana kadar Cemile’ye kızını göstermemeye kararlıdır. Kızını amcası Hamdi Bey’de bırakarak ortalıktan kaybolur. Yenge Fatma Hanım Fadiş’e iyi davranmamaktadır, çocuğu olduktan sonra en ağır işleri bile Fadiş’e yaptırmaktadır.

 

Cemile kızının amcasında olduğunu öğrendiğinde onu almak istemiştir fakat daha sonra Hamdi Beylere aylık yollayarak kızının onlarda kalmasına razı olmuştur. Fakat bir süre sonra yenge ve amca Cemile’ye kızını almasını söylerler. Cemile Çaresiz kalmıştır ve kızına aylık ile bakacak başka bir yakın aramaya koyulur. Akrabası Zehra kadın razı olur, çocuğa bakabileceğini söyler.

 

Fadiş Tanardı’dan Örenköy’e gider ve Zehra kadının yanında kalmaya başlar. Fadiş bu aileye ve köye çabuk alışır. Birçok arkadaş edinir ve Zehra Kadının oğlu Hasan’la da kısa sürede dost olurlar. Fadiş bu köyde sağlığına ve neşesine kavuşur güzel bir köy hayatı geçiren Fadiş’in annesinin de gönlü rahattır. Fadiş okula başlar ve başarılı bir öğrenci olan Fadiş’i daha sonra annesi yatılı bir okula vermek üzere yanına alır. Fadiş’in köyden ayrılmasına herkes çok üzülmüştür fakat Fadiş ve annesini güzel günler beklemektedir.

 

6 3 6
2013-02-11T18:55:28+02:00

Kurtuluş savaşı yıllarında Yunanlılar, geçtikleri her yeri yakıp yıkıyorlardı. Toroslu kasabası düşmanın yolunun üzerindeydi. Halk, kasabadan ayrılıp köylere sığınmıştı. Genç, güçlü erkekler askere alınmıştı. Kurulan tuzaklar düşmanı çok öfkelendirmişti. Bunun sonucunda tüm kasaba yakılmıştı. Cemile varlıklı bir ailenin kızıydı ancak düşmanın kasabayı darmadağın etmesiyle yaşlı annesi ile birlikte tek odalı bir evde yaşamaya başlamıştı.

        Birgün köye genç bir terzi geldi. Genç adamın aile dostları onu evlendirmeyi düşünüyorlardı ve ona Cemile’yi önerdiler. Cemile Kamil Bey’in teklifini kabul etmişti. Ne yazık ki Kamil Bey çabuk sıkılan biriydi ve iş için şehre gidip aylarca dönmüyordu. Artık adres bırakmaz olmuştu. Bu sırada Fadiş dünyaya geldi ama bu da Kamil Bey’i evde tutmaya yetmemişti. Cemile’ nin annesi vefat edince, Cemile yanına Fadiş’ i de alarak Kamil Bey’in yanına gitti. Kamil Bey şehirde bir kadınla yaşamaya başlamıştı bu yüzden Cemile’ den boşanmak istiyordu ancak Cemile boşanan insanların hor görüldüğünü düşünüp buna yanaşmıyordu. Cemile’nin şehirde birkaç akrabası vardı. Cemile bir müddet burada kaldı ama iş bulmak zorundaydı.

        Fadiş analı babalı bir yuvası olmadığından çeşitli köy, kasaba, ve kentlerde akrabalardan oluşan değişik ailelerin yanında yaşamak zorunda kalmıştı. Tek dayanağı annesi Cemile'ydi. Ama Kamil Bey onu ikide bir kaçırıp annesinden uzaklaştırıyordu. Cemile, kızının izine düşüp onu buluyordu. Ancak geçim için çalışmak zorunda olduğundan, Fadiş'i aylık yollamak koşuluyla yakınlarına bırakmıştı. En son kaldığı yer ise teyzesinin yanıydı. Burada teyzesinin oğlu Hasan ile akşama kadar oyun oynuyorlardı. Kasabada herkes Fadiş’i çok seviyordu. Fadiş Hasan ile birlikte komşularının harmanına gider onlara yardım ederdi. Fadiş’in günleri burada eğlence içinde geçiyordu. Artık okula da başlamıştı ve okuma yazmayı öğrenmişti ve annesine mektuplar yazıyordu. Cemile bu mektupları alıp tek tek herkese gösteriyordu. Cemile artık Kamil Bey’ den ümidi kesmiş ve boşanmıştı. Kamil Bey’de bir daha ortalıklarda görünmemişti.

        Cemile’ nin  çalıştığı evin hanımı iyi yürekli biriydi. Cemile’nin evlat hasretini gören bu kadın paşa babasından bir çare bulmasını istedi. Sonuç olarak Fadiş’e yatılı bir okul bulmuşlardı..

        Fadiş’in annesinin yanına gitme zamanı gelmişti. Fadiş köyde herkesle vedalaştıktan sonra otobüsün yanına gitti. Otobüse bindiğinde içinde karmakarışık duygular vardı. Annesine kavuşmayı çok istiyordu ama kasabada çok mutluydu. Fadiş bunları düşünürken otobüs çoktan yola koyulmuştu.

3 3 3