Cevaplar

2016-12-10T23:41:22+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Alaşımı söyleyeyim ilk olarak. Alaşım metal bir elementin başka bir ya da daha fazla metalle, ametalle homojen bir şekilde karışması olayıdır. Ama alaşımlar da içindeki bileşiklerden farklı özellik gösterirler. En çok duyduğumuz, bildiğimiz alaşımlar çelik, tunç, pirinç, lehim örnek verilebilir. 

Çelik alaşımı demir (Fe) ile küçük oranlar karbonun (C) birleşip karışım oluşturmasıyla elde ediilir. Çeliğin farklı farklı sınıflara ayrılmasında içindeki karbon miktarının rolü vardır. Karbon elementi demirle birleşerek onu daha sert bir yapı haline getirir. Bu yüzden karbon miktarı fazla olan alaşımlar demirden daha güçlü ve daha serttir fakat daha az sünektirler. Eğer alaşım yüksek karbon içerirse, erime ve kaynama noktaları daha düşük olur ve dökme demir olarak bilinirler. Az miktarda karbon içeren çelikler de dövme demir olarak da adlandırılır. 
1 5 1