Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-08T18:27:09+03:00

Mit, bir uygarlıkta, kurumların varlığının ve toplumsal düzenin ortaya konup sürdürülmesinin kökeninde bulunan kutsal ve temel bir olaya ilişkin bir anlatıdır;mitoloji ise,belli bir halka ya da kültüre özgü mitler topluluğudur.
MİT
Dar anlamıyla mit (yunancada “söz” anlamına gelen mythos’tan gelir) bir anlatıdır ve ilgi çeken yanı, dilinin niteliğinde değil, bu anlatıda açıklanan öyküdedir. Mitlerin çoğunun kahramanları masal kişileridir ve mitlerin dışında bunların varlığından söz edilemez. Ayrıca, mitlerde olup bitenlerin temel özelliğideneyime ters düşmesi ve en bastaki bir zamanın, bir mit zamanının söz konusu olmasıdır. Başka bir deyişle mit, zamanı ortadan kaldırır, öncesiz-sonrasızlık taşır; şimdi ve her zaman ortaya çıkar. Sözgelimi, doğada her gün gerçekleşen güneşin doğuşu gibi bir olay, mitte bir kere gerçekleşir.

Kaynak: Mit ve Mitoloji hakkında http://www.webhatti.com/kultur/476151-mit-ve-mitoloji-hakkinda.html#ixzz28io4OLMX 
whkaynak

1 5 1
2012-10-08T18:27:32+03:00

Mit ve Mitoloji hakkında

Eğitim Kültür kategorisinde ve Kültür forumunda bulunan Mit ve Mitoloji hakkında konusunu görüntülemektesiniz. Mit ve Mitoloji hakkında: Mit, bir uygarlıkta, kurumların varlığının ve toplumsal düzenin ortaya konup sürdürülmesinin kökeninde bulunan kutsal ve temel bir olaya ilişkin bir anlatıdır;mitoloji ise,belli bir halka ya da kültüre özgü mitler topluluğudur. ...

1 4 1