Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-11T21:07:18+02:00

Yağışlı hava kaç gün sürecek?

 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların Marmara'nın güney ve doğusu, Kıyı Ege ile Antalya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ve Batı Karadeniz'de hissedilir derecede (6 ila 10 derece) olmak üzere Ülkemiz'in batısında azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, iç ve batı bölgelerde zaman zaman kuvvetli olarak (40-60 km/s) esecek. 

İSTANBUL'DA GECE BAŞLAYAN YAĞIŞ DEVAM EDİYOR

İstanbul'da gece boyunca yoğun yağış görüldü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 'Kuvvetli Sağanak Yağış' uyarısı yaptığı İstanbul'da yağmur, gece saatlerinde etkili oldu. Karayollarında oluşan su birikintileri yüzünden araçlar ilerlemekte zorluk çekti. Aniden bastıran yağmur birçok ilçede kendisini gösterdi. Yağışın sabah saatlerinde ve gün içerisinde de etkili olması bekleniyor. 

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: 
Yağışların Marmara'nın güney ve doğusu, Kıyı Ege ile Antalya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, yıldırım vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. . 

KAR ERİMELERİ UYARISI: Ülkemizin doğu bölgeleri ile yüksek kesimlerinde kar erimeleri beklenildiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, heyelan, vb.)ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. 

FIRTINA UYARISI: Meteoroloji, özellikle denizlerde etkili olacak kuvvetli fırtınaya karşı ilgilileri uyardı. Tahminlere göre Kuzey Ege Denizi'nde kuvvetli fırtına, Marmara Denizi'nde ise fırtına bekleniyor.

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, bu gün gece saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden Kuzey Ege'de 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/s) kuvvetli fırtına, Marmara'da 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/s) fırtına bekleniyor. Fırtınanın yarın gece saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Fırtına nedeniyle denizciler başta olmak üzere ilgililer ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları uyarısında bulunuldu.

BÖLGELERİMİZDE HAVA 

MARMARA: 
Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölgenin güney ve doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. 

EGE: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Doğusunun parçalı az bulutlu, batısının çok bulutlu ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. 

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren kuzeybatısı ile öğle saatlerinden sonra Yozgat ve Kırşehir çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Zonguldak, Bartın, Düzce ve Bolu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Samsun, Amasya, ve Çorum çevrelerinin, akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz bölümünün aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Şırnak, Van ve Hakkari çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Malatya dışında bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

0