Cevaplar

2013-02-11T21:50:21+02:00

Matematikte negatif olmayan bir gerçel  sayısının temel karekök bulma işlemi  şeklinde gösterilir ve karesi (bir sayının kendisiyle çarpılmasının sonucux olan negatif olmayan bir gerçel sayıyı ifade eder.Örneğin,  'tür çünkü  'dur.

Bu örneğin de ileri sürdüğü gibi karekök bulmaikinci dereceden denklemlerin (genel olarak  tipi denklemler) çözümünde kullanılabilir.

Karekök almanın sounucunda iki çözüm vardır. Negatif olmayan sayılar için bunlar temel kare kök ve negatif kare köktür. Negatif sayıların kare köklerini tanımlamak için ise sanal sayı ve karmaşık sayılar kavramları geliştirilmiştir.


Pozitif tam sayıların kare kökleri genel olarak irrasyonel sayılardır (iki tam sayının kesiri olarak ifade edilemeyen sayılardır).


Örneğin , tam olarak m/n (m ve n tam sayı olacak şekilde) şeklinde yazılamaz. Buna karşın bu sayı kenarları 1 birim olan bir karenin köşegen uzunluğuna eşittir.

 irrasyonel olduğunun bulunması Pythagoras'ın bir takipçisi olan Hippasus'a atfedilir. Bu konuyla ilgili şöyle bir rivayet anlatılır; Sayılara mutlak bir inançla bağlı olan Pisagor'un takipçilerinden birisi olan Metanpontumlu Hippasus, dik kenarları 1 birim olan bir dik üçgenin hipotenüs uzunluğunun rasyonel bir sayı olmadığını kanıtlamış. Bunu kabullenemeyen Pisagor, Hippasus'un kanıtlarının aksini de gösteremeyince, açık denizde Hippasus'u bir tekneden suya attırmış.


Kare kök sembolü () ilk olarak 16. yüz yılda kullanılmaya başlandı. Latince kök demek olan radixkelimesinin baş harfinden, yani küçük r harfinden türetildiği söylenir. Ayrıca karekökte kök üç ile kök üçün çarpımı üçe eşittir. 1'den 10'a kadar olan doğal sayıların 2 kere yazıldıktan sonra (1010 veya 55) bu sayılar tekse karekökleri de tek sayı olur bu sayılar çift ise karekökleri de çift bir sayıdır.

Karekök Ortalama

(matematikte ingilizcesinden dolayı ('root mean square', kısaltması RMS ya da rms) olarak da kullanılır), ayrıca kuadratik ortalama olarak da bilinir. Değişen miktarların büyüklüğünün ölçülmesinde kullanılan istatistiki bir ölçüttür. Değişimin artı ve eksi yönde olduğu dalgalarda özellikle çok faydalıdır.


Sürekli olarak değişen bir fonksiyonun sürekli olmayan değer serisi için hesaplanabilir. Karekök ortalama ismi karelerin ortalamasının karekökünün alınmasından gelir.

0
2013-02-11T21:53:34+02:00

karakök çarpanlarına ayrılarak bulunur örneğin 52 sayısını inceleyelim en küçük 2den başlanır bölelm 2ye 26 birdaha 2ye bölelim 13 bir daha 2ye bölemiyoruz 3 4 5ede bölünmüyor çünkü asal o zaman 13 bölüyoruz aynı sayıdan olanları ikişerli kurupluyoruz yazıyoruz tek olanıda kök içine alıyoruz yani 2 kök 13 oluyo dediklerimi yazarsanız bir yere anlıcaksınızdır

0