Cevaplar

2014-02-11T12:08:04+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
İlkbahar, yaz, sonbahar, kış gibi mevsimlerin farklı olmasının sebebi Dünya'nın dönme ekseni dediğimiz eksenin eğik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu eksen Kuzey ve Güney kutup noktalarından geçtiğini varsaydığımız bir çizgidir. Bu eksen ile Dünya arasındaki açı dik olmamakla birlikte bu açı 66 derece 33 saniyedir. Dünya’nın dönme ekseni ile düşey doğrultu arasında 23 derece 27 dakikalık (23° 27′) bir açı vardır. Bu yüzden Dünya Güneş’in çevresinde dolanırken Kuzey Kutbu önce Güneş’e doğru, sonra da ters yöne yatar. Bu değişim mevsimleri oluşturur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Türkiye soğuk kış günlerini yaşamaya başlarken hala güneşi takip etmeniz mümkün. Nerde mi? Güney yarım küre içerisinde şuan da yaz mevsimi yaşanmaktadır. Şili’nin başkenti Santiago, Karayipler’in en güzel adalarından Grenada, Tayland’ın Koh Samui Adası sahillerinde sıcaklıklar  30 dereceyi aşmış durumda. Ancak güneşi yakalamak için bu kadar uzaklara gitmenize de gerek yok. Kızıldeniz kıyısında Mısır'ın Şarm El Şeyh şehrinde de şu aralar sıcaklıklar 22-25 derece arasında. Harika bir okyanus havası yaşayabilirsiniz. Soğuk hava, devamlı yağışlar sizi bunalıma soktu ise en güzeli bavullarınızı toplayıp 1 haftalığına kaçmak buralardan. Haydi nerede bavullarınız !
38 3 38