Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-12T15:49:54+02:00

                                      ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ

 

Şiir, gökkuşağının yedi rengini çocuk gülüşlerinde aramaktır.

Şiir, Anka kuşunun kanadında uçsuz bucaksız gökyüzünü seyre dalmaktır., Şiir, evrenin kusursuz yaratılışını eşsiz kar tanelerinde görebilmektir.

Şiir, yeni gelen güne umutla 'merhaba 'demektir.

Şiir, dost meclislerinde, sevgi okyanusunda mavi yolculuğa çıkmaktır.

Şiir, barışa hasret tüm insanlığın tan ağarırken özgürlük türküleri bestelemesidir.

 Şiir, acı çeken gönüllerin son anda sığındığı bir limandır.

Şiir, kâğıtla kalemin son dansıdır.

Şiir, duygular senfonisidir.

Şiir, Âşık Veysellerin, Nazım Hikmetlerin, Necip Fazılların, Fuzulilerin, Bakilerin, Yunus Emrelerin daha nice ozanların sevgi çığlıklarıdır hasret evreninde.

Şiir, uykusuz gecelerde yıldızlarla kurulan dostluk köprüsüdür.

 

Sayın müdürüm, müdür yardımcılarım, değerli öğretmenlerim ve kıymetli misafirler,

Tarihten bu güne, kağıtlar bitti, mürekkepler tükendi, ömürler toprağa yar oldu, ama şiir hiç bitmedi. Duygu, his, hayal var oldukça, camlar mumların aleviyle buğulandıkça, lambada titreyen alev üşüdükçe, kısacası insan denen mefhum var oldukça, şiir asla yok olmayacaktır.

  Okulumuz 8.sınıf öğrencilerinin hazırladığı sevgiye yolculuk şiir dinletisine hoş geldiniz.Bugün sizi, dünyayı yaşanır kılan tek duygu üzerine yani sevgi üzerine yazılmış mısraların elinden tutup farklı bir yolculuğa içinize doğru bir yolculuğa  çıkaracağız.

ETME (1)

    Sevgi şiirleri okuyacağımız bu güzel dinletiye tüm dünyada sevgi insanı olarak bilinen Mevlana ile başlayacağız. Mevlana ile Şemsin birbirlerine olan muhabbetlerini bilmeyenimiz yoktur. Rumi güneşim dediği Şemsi ilk gördüğü anda bağlanmış ve bu iki Allah dostu bir gün Şemsin ani gidişiyle ayrı düşmüştü. Mevlana çıkan dedikodularla Konya’dan ayrılan Şems’e şiirle şöyle seslendi ‘ETME’. Bu güzel şiiri Elif Taşar’ın yorumuyla dinliyoruz.

       SEN , SEN, SEN

Sevgi dünyada Allah’ın insana verdiği en güzel duygu değilmidir ? Sevgili şiir dostları , kimi insan için sevdiğinin yanında olması bile dünyadaki en değerli şeydir. Şairimiz bu hayatta mutluluğun sevdiğinin yanında olmasına bağlamış ve ona mısralarla seslenmiş. ….. Sen , Sen ,Sen şiirini okumak üzere alkışlarınızla sahneye davet ediyorum

 

 

          IHLAMURLAR ÇİÇEK AÇTIĞI ZAMAN          

Ne hasta bekler sabahı

Ne taze ölüyü mezar

Ne de şeytan bir günahı

Seni beklediğim kadar

   Necip Fazıl Kısakürek sevileni beklemeyi bu şiirinde ne de güzel anlatmış öyle değil mi ? Çünkü Sevileni beklemekte güzeldir sevmek kadar. Bahattin Karakoç’un Kavuşmanın Ihlamurların çiçek açtığı zaman olacağını müjdelediği Şiirini Kader Bulgur arkadaşımızdan Dinliyoruz ..

 

         SİYAH DÜNYA

Gözler kalbin aynasıdır. Büyülü bir aynadır adeta gözler. Kimi zaman kaçılan bir fırtına ,kimi zamanda sığınılan bir limandır gözler. Her rengi bir başka güzeldir ; ama siyahtır aşkın rengi … Aşkın rengi Yeliz Ataş arkadaşımızın yorumlayacağı Nihal Adsız’ın siyah dünya şiiri ile dile gelecek..

 

 

                     SEN İSTANBUL KOKARDIN

Dünyadaki en güzel şehir neresidir. Şiir dostları ? Buradaki bir çok kişinin İstanbul dediğini duyar gibiyim. Belki biraz taraf tutuyor olabiliriz ama İstanbul’un güzelliği karşısında taraf tutmamak zaten mümkün değil. İstanbul öyle güzel ki sevenler onu sevdiklerine benzetirler. Şair sevdiğinin kokusunu İstanbul’a benzetmiş Sümeyye Karavar Arkadaşımız Yorumluyor sen İstanbul kokardın.

 

ANLADIM

Hani bir film vardı, Selvi Boylum al yazmalım bu filmi  izlemeyenimiz yoktur hatta eminim aranızda en az iki üç kere  izleyenler bile vardır. Orda filmin sonunda sevginin ne olduğunu sorar Asya.VE ŞÖYLE cevap verir  sevgi neydi sevgi iyilikti dostluktu, sevgi emekti. Can Yücel’de elimizdekilerin kıymetini hep kaybettiğimizde anladığımızı şiirle anlatmış. Anladım şiirini Mine Coşkundan dinliyoruz.

 

 

BİR ADIN KALMALI

Biten bir sevgiden ne kalır geriye, bazen bir kutu hatıra bazen özel bir an, bazen de bir isim. Evet bir isim çünkü bazen ; Bir isim bile bir sevdadan izler taşır. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın en güzel şiirlerinden biri. Bir adın kalmalı geriye şiirini Bilge MARUL  yorumluyor.

 

 

EZAN ÇİCEKLERİ

         Sevgi en başta bir dostluktur, el ele ve göz göze verilmiş bir sözdür. Kimseye gösterilmeden gönderilen gizli bir gülücüktür. Sevgi derinlerdedir, seven birinin taa yüreklerinin içindedir ve Sevgi hissettiklerini ertelememektir.     Şairin de dediği gibi sevgileri yarınları bıraktık halbuki sevgi söylendiği zaman gösterildiği zaman taçlanır. İş işten geçmeden, son fırsat kaçmadan sevginizi söylemenizi dileyerek, Ezan Çiçekleri şiirini yorumlamak üzere Ayşe Yılmaz ‘ıSahneye davet ediyorum.

 

0