Cevaplar

2013-02-12T15:28:52+02:00

1-)Bilim adamları, kanat açıklığı bir otomobil boyuna ulaşan bir uçan sürüngen türünü keşfettiler.Bir süre önce Brezilya’da bulunan kafatası fosilini inceleyen Portsmoth Üniversitesi’nden Mark Witton, bunun yeni bir pterozor cinsi ve türünün şimdiye dek bulunan en büyüğü olduğunu belirledi. 

Mark Witton isimli araştırmacı, 115 milyon yıl önce Brezilya semalarında uçan bu pterozorun kanat genişliğinin 5 metreyi aşkın ve omzuna kadar boyunun da en az 1 metre olduğunu tahmin ediyor.Kısmi kafatası fosilinin, Çin’de de bulunan bir grup dişsiz pterozor olan “çaoyangopteridae” türünün ilk örneği olduğunu belirten araştırmacılar, Çin’de bulunan örneğin kanat genişliğinin sadece 60 santimetre olduğunu kaydetti.Brezilya’da fosili bulunan dev pterozora “göl gezgini” anlamına gelen “Lakuzovagus” adı verildi.

 

2-)
Bilim adamlarının 385 milyon yaşındaki "attercopus" örümceği üzerindeki son araştırmaları, bu örümceğin modern örümcekler gibi ağ öremediğini ortaya koydu. Kansas Üniversitesinden araştırmacılar, örümceğin 1989'da bulunan fosili üzerinde yaptıkları yeni incelemelerde, önceki araştırmalarda dünyanın en eski örümceği olarak tanımlanan bu türün, modern ağ ören örümceklerin daha ilkel bir versiyonu olduğunu buldu. Attercopus örümceğinin ip veya ipek üretmeye yarayan ya da "memecik" diye tanımlanan organlarının, modern örümceklerdeki memecikler gibi olmadığını tespit eden bilim adamları, bunun da en eski "gerçek" örümceğin, önceden tahmin edilenden 80 milyon yıl sonra evrimleştiğini ortaya koyduğunu düşünüyor. 

Araştırmalarında attercopusun evrimde kayıp halka gibi göründüğünü, ip ya da ipek üretebildiğini, ancak bunu öremediğini tespit eden bilim adamları, bilinen en eski örümcek olarak tanımlanan bu türün, gerçek örümcekten daha ilkel olduğunu, bugünküler gibi olan en eski "gerçek örümceğin", yaklaşık 300 milyon yıl öncesine tarihlenen geç karbon çağı zamanında ortaya çıktığını düşündüklerini belirtiyor.

 

3-)1 milyon dolarlık ödülden vazgeçmemiş 
Dünyanın en zor matematik problemlerinden birini çözen 44 yaşındaki Rus matematikçi Dr. Grigory Perelman’ın, bu başarısı nedeniyle kendisine sunulan 1 milyon dolarlık ödülden vazgeçmediği bildirildi. 

“Dünyanın en zeki adamı” olarak kabul edilen ve Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da, bakımsız bir evde yaşayan Perelman’ın ödülü reddettiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

Rus internet haber portalı “Lifenews”, “Perelman ödülü yavaş yavaş düşünmeye başladı” başlığıyla verilen haberde, daha önce ödülü almak istemediğini açıklayan Perelman’ın bu konuda henüz son kararını vermediğini söylediği ifade edildi. 

Perelman’ın, kendisini arayan gazetecilere, ödül konusunda son kararını vermediğini belirterek, “Bu konudaki nihai kararı verdiğimde bunu ilk olarak Clay Matematik Enstitüsüne bildireceğim” dediği kaydedildi. 

Rusya Matematik Enstitüsünden 2005 yılında ayrıldıktan sonra bilim insanı annesiyle kaldığı evinden pek çıkmayan Perelman, hayatını annesinin emeklilik maaşı ve özel derslerden elde ettiği gelirle sürdürüyor. 

100 yıldır matematikçilerin çözemediği Poincare Varsayımı problemini çözen Perelman, çözümü de internette yayımlamıştı. 

ABD’deki Clay Matematik Enstitüsünün koyduğu 1 milyon dolarlık ödülü önce reddeden Perelman, “Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim” demişti. 

Perelman’ın komşusu Vera Petrovna da gazetecilere daha önce yaptığı açıklamada, “Bir kere dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı. Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar” diye konuşmuştu. 

Perelman’ın yaptığı çözümün, evrenin şeklinin belirlenmesine yardımcı olabileceği kaydediliyor.

 

4-)

1.300 yıllık hazine bulundu
İsrailli arkeologlar, bin 300 senelik nadir bir hazine buldular. Kudüs'te Eski Şehir duvarlarının önünde, günümüzde otopark olarak kullanılan yerin altında görülen Bizans İmparatorluğu'ndan kalma hazinede 264 altın para bulunuyor. Paralarda Bizans imparatoru Herakliyus'un imzası var. Herakliyus, Milat'tan sonra 610-641 yılları arasında imparatorluğu yönetti.Doron Ben-Ami ve Yana Tchekhanovets başkanlığındaki İsrailli arkeologlar, hazineyi 7. yüzyıla ait bir bina için yapılan kazı çalışmaları sırasında pazar günü buldular. 

İsrail Antikalar İdaresi, hazinenin şimdiye kadar ülkede bulunan en büyük hazinelerden biri olduğunu bildirdi. Başşehri Konstantinopol (şimdiki İstanbul) olan Bizans İmparatolruğu, Osmanlıların eline geçinceye kadar Doğu Akdeniz'in büyük bölümünde hüküm sürüyordu.

0