Cevaplar

2013-02-12T16:23:38+02:00

Osman Bir Çete Tarafından Kaçırılmıştı.Kaçıranlar Parayı Bulamayıp Bebeği Aldılar. Polise Gidebilir Diye Endişeleniyorlardı.Abdullah Bey Polisi Arayıp Anlattı Ve Polis Bahçıvandan Şüphelendi.Çocuğu Dağlık Bir Yere Bıraktılar. 1 Aile Osmanı Sahiplendi.Ailesi Ona Hüseyin Adını Koymuştu.Büyüdü.6 Yaşına Girdi Ilkokula Başladı .Okulunu Bitirdi.Annesi Ortaokul Olmadığı Için Üzülüyordu.Aniden Bir Endişe Geldi Ya Biri Gerçek Annesi Olmadığımı Söylerse Diye.Liseye Geçen Hüseyin,Şerife Hanımın Annesi Olmadığını Konuşmalarından Duydu.Müdire Yarışma Için Osman’ın Şiir Veya Hikaye Yazmasını Istedi.Hüseyin Kendi Hikayesini Yazmaya Karar Verdi Ve Yazdı. Müdire Hanım Abdullah Bey’i Arayıp Oğlunuzu Buldum Diyerek Haber Verdi.VE OSMANCIK AİLESİNE KAVUŞTU….

4 4 4
2013-02-12T16:24:31+02:00

 

Kategori Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser Özetleri

Sponsorlu Bağlantılar

BİR KÜÇÜK OSMANCIK VARDI HASAN NAİL CANAT

 

KONUSU: İnsan, ne kadar büyük acılarla karşılaşırsa karşı­laşsın, yine de ümidini kaybetmemelidir. Kitapta, küçük yaşlarda kaçırılan bir çocuğun, uzun yıllardan sonra, ailesine kavuşması gayet güzel ve yalın bir şekilde anlatılmaktadır.
Abdullah Bey, inşaat çivisi imal eden bir fabrikanın sahibi idi. İşleri yerinde, evine bağlı bir hanımı, Osman isimli küçük bir de çocuğu vardı.
Bir gün, gündüz vakti, evine postacı kılığında bir soyguncu girip, evin hanımını bayıltarak çelik kasayı açtı. Para bulamayın­ca, bu sefer de, ağladığı için sesini duyduğu bebeği kaçırmaya karar verdi. Çünkü eli boş dönmek istemiyordu.
Abdullah Bey İş yerindeydi. Çalan telefonu açınca, karşısın­daki ses, çocuğunu kaçırdığını, karısının evde baygın bir şekilde yattığını, hemen evine gitmesini ve polise haber vermemesini söyledi. Şaşkın ve kararsızdı. Evi aradığında telefona cevap ve­rilmemesi kuşkularını artırdı ve hemen evine koştu. Hanımı peri­şan bir vaziyette ağlamaktaydı. Sakinleştirmeye çalıştı.
Birkaç saat endişeli bekleyişten sonra, beklediği telefon geldi. Arayan aynı sesti. Yarın akşam şu kadar parayı falan yere getir­mesini ve polise de haber vermemesini bir kere daha söyleyip, telefonu kapattı.
Çocuğu Pendik’te yıkık bir eve götürmüşlerdi. Çetenin reisi Apo isimli tipsiz bir herifti. Avaresinin birinin adı Zevzek’ti. Bir de İstanbul’a artist olmak İçin gelip, aradığını bulamayıp da kötü yola düşen, Romantik isimli sevgilisi vardı.
Abdullah Bey’in eşi, kocasından habersiz durumu akrabaları komiser Mahmut’a bildirmişti. Mahmut Bey, iki sivil polis gön­derdi. Bilinen soruşturmaları yaptılar. Bahçıvanın bu Abdullah Bey, inşaat çivisi imal eden bir fabrikanın sahibi i-di. İşleri yerinde, evine bağlı bir hanımı, Osman isimli küçük bir de çocuğu vardı.

2 3 2