Cevaplar

2013-02-12T16:34:32+02:00

Şimdiye kadar dünyamızda tespit edilebilen en düşük sıcaklık güney kutbunda eksi 89.6 derece ile Antarktika Vostok istasyonunda ölçülmüştür. Sanılmasın ki güney kutbu devamlı kar yağışı aldığı için dünyanın en soğuk yeridir. Antarktika daima karla kaplı olmasına rağmen dünyanın en az yağış alan çöllerinden daha kuraktır. Soğuk hava çok uzun aralıklarla da olsa düşen her yağışı dondurup, koruduğu için sürekli kar ve buzlarla örtülüdür.
Ortalama sıcaklık olarak güney kutbu eksi 49 derece ile kuzey kutbundan 2 derece daha soğuktur. Çünkü güney kutbu deniz seviyesinden daha yüksektir, güneşten daha az ışık alır ve güneşin gittiği zamanlarda bu ışığın getirdiği ısıyı süratle kaybeder. Dünyadaki buzların yüzde 90'ı güney kutbundadır, buzlar denizin altında 600 metre derinliğe kadar iner. Yaşam ancak buz parçalarının kıyılarında penguen ve fok sürüleri olarak görülür

0
2013-02-12T16:57:15+02:00

Bir çok araştırmacı bu konu üzerine gitmiş ve yıllar öncesinden bugüne elde olan belgelerden yola çıkarak en sıcak ve soğuk dönemleri bulmayı çalışmıtşır. Bu dönemlerde insanların yaşayış şekillerini de ele alan araştırmacılar bu değişik sıcaklıkların olduğu günler de insanların ortaya koyduğu tepkileride araştırmalarına dahil etmişlerdir.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda ise ölçülen en düşük sıcaklık güney kutbunda – 89 derecedir. Bu sıcaklık dünya tarihinde belki de yakalanmış en düşük sıcaklardan biridir. Bu dönemde yaşam uzun süre durmuş bir çok canlı hayatını kaybetmiştir. Sanıldığının aksine güney kutbu çöllerden daha kurak ve besin olarakta yetersizdir. Düşen her damla daha toprakla buluşmadan donar ve yeryüzüne kar olarak düşmektedir. Ortalama olarak -50 derece sıcaklığı bulunan bu bölgenin coğrafyasıda oldukça kısıtlıdır. Dünya da bulunan buzulların yine büyük çoğunluğu güney kutbunda yer almaktadır. Bu büyük buzullar su altında yaklaşık olarak 600 metre aşağıya inerler. Yeryüzünde bir dağ gibi yükselen bu dağlar aslında bazı canlılarında yaşam merkezleridir.

Dünyada gölgede ölçülen en yüksek sıcaklık ise 58 derece olmuştur. Libya’da  yaşanan bu sıcaklık bir çok yaşamsal faaliyetin durmasına ve insanların topluca ölmesine neden olmuştur. Bı dönemde hastaneler rekor düzeyde hastayı tedavi etmiştir. Sıcaklıktan etkilenen bir çok çocuk uzun süre hastanelerde tedavi görmüştür. Normal olarak bir insanın bu sıcaklık altında yaşaması mümkün değildir. Vücut sıcaklığı artık bir noktadan sonra kendini toparlayamaz ve kişi ölür.

0