Cevaplar

2016-11-22T14:44:53+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Modros Ateşkes antlaşması, yenilen Osmanlı Devleti'nin I. Dünya savaşı sonunda İtilaf Devletleriyle imzaladığı ateşkes antlaşmasıdır.  Daha 1. Dünya Savaş' ı devam ederken İİtilaf devletleri Osmanlı Devleti'nin topraklarını kendi aralarında paylaşmışlardı ve bu antlaşma ile de bunu gerçekleştirmek istemişlerdir. Bu antlaşmada Türkiye' nin işgalini hazırlayan maddeler şunlardır; 

- Osmanlı devletinin ordusu terhis edilecek, silhalarına ise el konulacaktır.
Osmanlı devletinin tershanelerine itilaf devletlerinin gemileri alınacak, boğazlar açılacak ve gerekli yerler itilaf devletlerine bırakılacak.
- Tüm haberleşme ve ulaşım araçları itilaf kuvvetlerince denetlenecek
Erzurum, Sivas, Diyarbakır, Elazığ, Van, Bitlis'te (Vilayet-i Sitte) herhangi bir karışıklık çıkacak olursa İtilâf devletleri bu bölgede önemli gördükleri yerleri işgal edebilecek.
İtilâf devletleri güvenliklerini tehlikede gördükleri herhangi bir stratejik bölgeyi asker çıkarmak suretiyle işgal edebilecek eri yerleri işgal edebilecek
1 1 1