Cevaplar

2013-04-21T15:04:17+03:00

ava Direnci ve Su Direnci

Bir kâğıt mendil ile mendil paketini yukarıdan aynı anda bıraktığımızda paket yere daha erken düşer. Kâğıt mendil havadaki sürtünmenin etkisiyle yere daha geç düşer. Havadaki sürtünme kuvveti pakete de etki etmektedir. Ancak havadaki sürtünme kâğıt mendili paketten daha çok etkiler. Havadaki sürtünmenin en çok etki ettiği araçların başında otomobiller gelmektedir.

Havadaki sürtünmeye hava direnci denir.

Hava direnci cisimlerin hareket yönünün tersi yöndedir. Bu nedenle cisimlerin hareketini yavaşlatır. Hava direnci temas gerektiren bir kuvvettir.

Bir cismin hızı arttıkça hava direnci de artar.

Hava Direnci ve Su Direnci

Bisikletle ne kadar hızlı gidersek yüzümüzde hava direncini o kadar çok hissederiz. Hızlı giden bir otomobil bisiklete göre bir jet uçağı da otomobile göre daha çok hava direnciyle karşılaşır.

Otomobil ve uçaklar hava direncini azaltacak şekilde tasarlanır. Ön tarafı ve tavanı yüksek bir araba hava direncinden daha çok etkilenir. Şekildeki spor arabalar hava direncini azaltacak şekilde tasarlanmıştır.

Hava Direnci ve Su Direnci

Paraşütler kâğıt mendil gibi hava direncinden çok etkilenir. Bu nedenle yere yavaş yavaş iner. Böylece insanların yere hızlı düşerek yaralanmaları önlenmiş olur. Bazı jet uçaklarında kısa pistlere inerken durmalarını kolaylaştırmak için paraşüt kullanılır.

Hava Direnci ve Su Direnci

Kuşların vücut yapıları havada daha rahat hareket etmelerini sağlar. Kuşlar bu yapıları sayesinde hava direncinden fazla etkilenmezler.

Su Direnci

Hava gibi su da cisimlerin hareketini yavaşlatır. Yüzerken su direncini hissederiz. Suda hareket eden varlıklar su direncinden etkilenir. Vücut şekilleri ve üzerlerindeki kaygan pullar balıkların su direncinden az etkilenmelerini sağlayarak sudaki hareketlerini kolaylaştırır. Su direnci olmasaydı balıklar suda yüzemezdi.

Hava Direnci ve Su Direnci

Deniz taşıtları su direncinden daha az etkilenecek şekilde tasarlanmıştır. Su direnci de temas gerektiren kuvvettir. Bir cismin sudaki hızı arttıkça su direnci de artar.

Hangisinin Direnci Daha Fazladır?

İki bisikletli hem havada hem su içinde bisikletlerini kullansalar su içindeki daha yavaş hareket edecektir. Çünkü su direnci hava direncinden daha fazladır.
Hava Direnci ve Su Direnci konusuyla ilgili diğer yazıları da okumalısınız

Sürtünme Kuvvetinin Etkileri

Günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz birçok olay sürtünme kuvvetinin etkisiyle olmaktadır. Cisimleri tutma yürüme yazı yazma bir yeri silme bir cismi durdurma ...
clipboard499 Hava Direnci ve Su Direnci
Nem

Havada bulunan su buharı havanın içerdiği nem miktarını belirler. Havadaki nem miktarı havanın bulunduğu yere ve sıcaklığa göre değişir. Havanın ...
clipboard501 Hava Direnci ve Su Direnci
Hava Olaylarının Sebebi

Belli bir alanın üstündeki havanın normalden daha fazla sıkışması ile oluşturduğu basınç yüksek hava basıncıdır. Bunun tersi olarak havanın normalden daha ...
clipboard1271 Hava Direnci ve Su Direnci
Konveksiyon Yoluyla Bulut Oluşumu

Yeryüzünde bulunan sular Güneş’ in ısı etkisiyle buharlaşarak su buharını oluştururlar. Yeryüzü ısındıkça ısınan hava taneciklerinin yoğunluğu azalır. Yoğunluğu azalan ...
clipboard504 Hava Direnci ve Su Direnci
Hava Olaylarının Yeryüzü Şekillerinin Oluşumuna ve Değişimine Etkisi

Sıcaklık farkı yağışlar ve rüzgarlar gibi hava olayları da yeryüzü şekillerini etkiler. Örneğin rüzgarlar bir yandan kum kil toz gibi ...

0