Cevaplar

2013-02-12T20:26:45+02:00

Fındık üreticisinin ürününü değerlendirmek için kurduğu Fiskobirlik maalesef üreticinin umudu olmadan çıkmış birilerinin çiftliği halini almış görünüyor.

Asıl vatanı Çin olan fındık Azerbaycan’a oradan da Türkiye’ye gelmiştir. Karadeniz Bölgesi’nin toprağını ve havasını seven fındıkta ülkemiz dünya rekoltesinin yaklaşık yüzde 75 ini üretiyor. Kalitesi ise diğer fındık üreticisi ülkelerin tartışamayacağı farklılıklara sahip…

Fiskobirlik, fındık üreticisinin örgütlenerek, gerçek değerinden ürününü satmak için kurulmuştur. Yıllarca da üreticisini korumuştur. Zaman zaman alım kar ettiğnde “kar payı “ adı altında yine ortağına para vermiştir.

 Yıllarca üreticiyi korurken bir taraftan da yatırım yapmayı sürdürmüştür. Geçmişteki yönetimlerin katkısı ile Fiskobirlik’in ciddi anlamda mal varlığı oluşmuştur.

Son 10-15 sene içinde sorun yaşayan ve bu sorunlara çözüm bulması gereken siyasiler maalesef sorun üretmekten ve kurumu sıkıntıya sokmaktan başka bir şey yapamamışlardır. Bildiğiniz gibi son olarak mevcut iktidar da buranın yönetimini kendi çevresine aldıramayınca fındığı sadece pakette gören insanlara fındık alımı yaptırmak suretiyle Fiskobirlik’e zarar vermiştir.

Yıllarca birikim yapılarak yatırımlarını da artıran kurum bu günlerde yine çalışanının maaşını ödeyememekte olduğu için yönetim kurulu başkanı tarafından işten çıkarmaların gerçekleşeceği söylenmektedir. Başkan “Asgari ücretle çalışın işten atılmayın” diyebilecek kadar işi ileri götürmüştür.

Ordu Milletvekili İdris Yıldız birkaç gün önce açıklama yaparak; “Fiskobirlik’te 50 tane şube var. 7 şer yöneticiden 350 yönetici kuruma yıllık 5 milyon dolara mal oluyor” demiştir. Bunu duyan yönetim kurulu ise Almanya cumhurbaşkanı gibi duyarlı davranarak “Benim aldığım maaş çalışan işçiye göre haram” diyerek, ya maaş almayacaklarını açıklamalılar veya istifa etmeliler, diye düşünüyorum. Ne yazık ki şu ana kadar hiçbir yorum da yapılmadı.

Yıllar öncesinde tv de bir üniversite rektörü “Allah’ım bizi, bizi kurtarmak isteyenlerden kurtar” diyerek işte yaşanan böyle hadiseleri dile getirmişti.

Fiskobirlik’te aslında problemleri çözmek, yeni yatırımlara imza atmak için yönetici olanlar, baba malını satan hovarda evlatlar gibi bu güne kadar yapılmış varlıkları satarak çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Buradaki sevgili yöneticiler ev ve arabalarını yenilerken asıl oranın sahipleri mağduriyetlerini dile getiremiyorlar.

Kısacası Fiskobirlik, üreticinin malı ve koruyucusu değil, birilerinin çiftliği olmuş artık.

1 5 1