Cevaplar

2012-10-08T19:52:07+03:00

Avrupa Birliği, Arjantin’in ithalat sınırlamalarına karşı Dünya Ticaret Örgütü’nde dava açtı.

Arjantin’in İspanya’nın çoğunluk hissesine sahip olduğu YPF petrol şirketini kamulaştırmasından bu yana AB ve Arjantin arasındaki gerginlik devam ediyor.

AB yetkilileri, ihracat lisansı almakta güçlük çektiklerini ve bazı şirketlerin ihracat oranı kadar ithalat yapma zorunluluğuna dair kurallar ile ilgili sıkıntılarını vurguladı.

AB, Arjantin’e her yıl 8.3 milyar euro değerinde ihracat yapıyor.

AB ülkeleri Arjantin’den her yıl 10.7 milyar euro değerinde hizmet ve ürün ithal ediyor.

AB Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht “Arjantin’in ithalat sınırlamaları uluslararası ticaret kurallarını ihlal ediyor, bu nedenle kaldırılmalı” dedi.

AB tarafından yapılan açıklamada “Arjantin, keyfi bir şekilde, külfetli prosedürlere ve altı ay kadar uzun süreli ertelemelere tabi, kabul edilemeyecek ve şeffaf olmayan koşullar altında ithalat lisansları uyguluyor” denildi.

De Gucht, konunun doğrudan Repsol’un kamulaştırılması ile ilgili olmadığını ve Arjantin’de ticaret ve yatırım ortamının giderek kötüleştiğini söyledi.

Geçen hafta Repsol ve yatırım şirketi Texas Yale Capital şirketi Arjantin’e karşı YPF hisselerinin karşılığını ödemesi istemiyle dava açmıştı.

AB, öncelikle Arjantin ile doğrudan görüşme yapmayı talep edecek. Eğer 60 gün içinde bir anlaşmaya varılamazsa, DTÖ’den karar vermesi istenecek.

0