Kibritçi kızı yazan kişinin 5 yada 6 satırlık hayatındaki en öönemli şeyleri , Andersen'i yazan kişinin 5 yada 6 satırlık hayatının en önemli şeyleri ,küçük kalabalık yazanın hayatının 5 yada 6 satırlık hayatının en önemli şeyleri , Walt Disney i yazan kişinin 5 yada 6 satırlık hayatının en önemli şeyleri , Güliverin Gezileri yazan kişinin 5 yada 6 satırlık hayatının en önemli şeyleri

saçmalayanı bu siteden attırırım çok uzun olmasın çok ta kısa olmasın çok kısa derken 5 satır da yazmayın yani teşekürler

1

Cevaplar

2013-02-12T23:25:29+02:00

Kibritçi kızın : 

2 Nisan 1805'te bir ayakkabıcının tek oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken babasının ölmesi üzerine okulu bıraktı ve annesiyle birlikte temizlikçi ve çamaşırcı olarak çalışmaya başladı. 1819'da tiyatro oyuncusu olmak ümidiyle gittiği Kopenhag'da başarılı olmadı ve 1828'de Kopenhag Üniversitesi'ne girdi.

1829'da ilk önemli yapıtı sayılan "Holmen Kanalından Amager Adasının Doğu Ucuna Bir Yürüyüş"'ü yayımladı. Almanya, Fransa,İtalya, Türkiye ve İngiltere'ye geziler yaptı ve yolculuklarından gezi kitaplarına birçok malzeme çıkardı. Oyun yazarlığındaki başarısız girişimlerinden sonra köleliğin kötülüklerini anlattığı "Mulatten" (1840) ile dikkat çekti. "Doğaçlamacı" (Improvisatoren, 1835) ve "İki Barones" (De to Baronnesser, 1847) romanlarından en tanınmışlarıdır.

Asıl başarısını "Kibritçi Kız", "Küçük Claus ve Büyük Claus" ve "Güzel Prenses ve Bezelye" gibi masalları içeren "Çocuk Masalları" (1835) kitabıyla yakaladı. Masallarının bazılarında iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser bir inanç açığa vurulurken; bazıları da oldukça kötümser ve acıklıydı ve kendi yaşamından güçlü izler taşıyordu.

1872'ye kadar masal yazmayı sürdüren Andersen 4 Ağustos 1875'te Kopenhag'da hayata veda etti.

Kendine özgü masal anlatma yöntemiyle çocuk edebiyatına gerçek bir yenilik getirdi. Gündelik dilin deyimlerini ve kalıplarını kullandı. Masallarının çoğu Türkçeye de çevrildi.

 

Andresen de nedir ??!!??

 

Walt Disney bir kitap değil. Yazılmaz =)

0