YA LÜTFEN BANA 5 TANE BELİRTİLİ İSİM TAMLAMASI

5 TANE BELİRTİSİZ

5 TANEDE TAKISIZ İSİM TAMLAMASI

10 TANEDE SIFAT TAMLAMASINA ÖRNEK VERIRMISINIZ AMA MESELA ŞÖLE DEIL KAPININ KOLU GIBI KISA ORNEK DEIL CÜMLE KURULCAK LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

2

Cevaplar

2013-02-12T22:42:43+02:00
Orhan Veli Kanık Şiir Yapısı


Orhan Veli Kanık, "Garip" ya da "Birinci Yeni" adları ile bilinen şiir yapısının öncülüğü yapmıştır.
Türk şiirinde o güne kadar yer etmiş kalıp ve anlayışlardan kurtulmak gerektiğini savunur ve biçimciliğe, duygusallığa karşı çıkıp, söyleyiş güzelliğini esas alır. 1941'de Orhan Veli, M. Cevdet Anday ve Oktay Rifat üçlüsü, şiirde var olan aşırı duygusallığa, şairaneliğe, basmakalıp söyleyişe başkaldıran şiirlerini Garip adıyla bir kitapta topladılar. Kitaba koyulan Garip adı zamanla hem üç şairiyansıtan bir kimlik kazandı hem de Türk şiirinde yeni başlayan akımı yansıttı.

Şiirde her türlü kurala ve önceden belirlenmiş kalıplara karşı çıkıp kuralsızlığı kural edindiler. Şiirin ölçü, uyak ve dörtlükle ilgisiz olduğunu, özgür yazılması gerektiğini savundular ve şiirin konularını genişlettiler. O güne kadar "seçkin" bir tür sayılan şiirin her konuda yazılabileceğini savundular.Konuşma dilini şiire dahil ettiler; "nasır" gibi bayağı bir sözcüğün de şiirde kullanılabileceğini gösterdiler. Halk deyişlerini şiire aktardılar. Bütün bu aykırı özellikleriyle şiir gibi görünmeyen ve Türk edebiyatı içinde tepki toplayan Garip Akımı, ancak günümüzde anlaşılabildi.

Garipçiler, Garip adlı kitaplarına yazdıkları önsözde, Türk şiirini katı kurallara bağlı ve doğallıktan uzak bulduklarını belirtmişlerdir. Garipçiler'e göre bu durumun temel nedeni hece, uyak,aruz gibi kalıpların şiirde vazgeçilmez sanılmasıydı.

Garip akımını takip eden şairler bir türlü düzgün para kazanamamıştır. Kaderleriyle baş başa kalmışlardır. Genelde yalnız olarak hayata gözlerini yummuşlardır.

0
2013-02-12T22:45:31+02:00

5 TANE BELİRTİLİ İSİM TAMLAMASI

kalemliğin rengi
sobanın külü
arabanın kornası
ayakkabının kiri

 

   5 TANE BELİRTİSİZ 

 

İstanbul şehri, Türk Dili, Tuz Gölü”

Birinci unsuru cümle olan tamlamalar da anlam bakımından belirtili sayılırlar.

“Ben başaramam” sözünü bir tarafa bırak.

Ortalık bir anda “isteriz” nidalarıyla inledi.

Kiralıktır levhası

1 1 1